21 квітня – День народження Єлизавети ІІ: підбірка цікавих фактів про королеву та Україну

Джерело: Букви

21 квітня 1926 народилася королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з роду Віндзорів Єлизавета II.

Британська монархиня правила країною понад сім десятиліть.

8 вересня 2022 року у віці 96 років Єлизавета ІІ відійшла у вічність.

Єлизавета ІІ в часи Другої світової війни

Друга Світова війна розпочалася, коли принцесі Єлизаветі було тринадцять років. Її разом з молодшою сестрою Маргарет було евакуйовано до Віндзору.

Фото з відкритих джерел

У 1940-му 14-річна принцеса Єлизавета вперше виступила по радіо у передачі “Дитячий час” зі зверненням до дітей, які постраждали від війни.

“Ми намагаємося зробити все можливе, щоб допомогти нашим доблесним морякам, солдатам і льотчикам, і ми також намагаємося нести свою частку небезпеки й печалі війни. Ми знаємо, кожен з нас, що зрештою все буде добре”, — сказала вона.

У 1945 році Єлизавета приєдналася до Жіночої допоміжної територіальної служби, де вивчилася на водія та стала лейтенанткою Елізабет Віндзор. Це стало першим випадком в історії королівської родини, коли жінка служила у військовому підрозділі.

Фото з відкритих джерел

Цікаві факти про королеву та Україну

1. Єлизавета походить з європейської монаршої династії Ягеллонів. Тож вона була далекою родичкою українського короля Русі Льва Даниловича.

Фото з відкритих джерел

2. У 1984 році королева відвідала скансен “Село україно-канадської культурної спадщини” неподалік Едмонтона (Альберта) у Канаді. Село відтворює життя й побут першопрохідців у регіоні, у ньому демонструється побут українців Канади між 1892–1930 роками: автентичні хати й домівки українських колоністів-першопоселенців було перевезено з околиць у музей і поетапно реставровано відповідно епосі початку XX сторіччя.

Фото з відкритих джерел

3. 17 жовтня 2005 року у Лондоні королева Єлизавета II вручила тодішньому президентові України Віктору Ющенку нагороду “Чатем Хаус” за вагомий внесок у розвиток міжнародних відносин.

4. Під час відкриття нової сесії британського парламенту в травні 2016 року королева назвала серед пріоритетів для свого уряду, зокрема, і розв’язання конфлікту в Україні.

5. У березні 2022 року 95-річна королева Великої Британії Єлизавета II пожертвувала кошти Комітету з надзвичайних ситуацій у зв’язку з війною в Україні, розв’язаною Росією. Про яку саме суму йдеться, не відомо.

6. У травні 2022 року королева Великої Британії з’явилася на публіці у вбранні кольору українського прапора, чим засвідчила підтримку України у її боротьбі з російською агресією.

Фото з відкритих джерел

7. У травні цього ж року у зверненні королеви Великої Британії Єлизавети на церемонії відкриття парламенту країни згадано Україну.

“У ці складні часи мій уряд відіграватиме провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, включаючи продовження підтримки народу України”, – йшлося у зверненні британської королеви, яке вперше зачитав принц Чарльз.

8. Влітку 2022 року королева Єлизавета зробила виняток та прийняла в подарунок українського капелюха. До цього монархиня користувалася послугами лише персонального стиліста капелюхів.

Головний убір в ніжно-блакитних відтінках прибув до Королівства на День Незалежності України 2022. Передати його допомогли україно-британські дипломати, пані посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.

Фото з відкритих джерел

Створив капелюх український дизайнер Руслан Багінський.

Королівське життя

Єлизавета II стала першою монархинею Великої Британії, чию коронацію, на її прохання, транслювали по телебаченню. Церемонія відбулася 2 червня 1953 року. Також церемонія лунала по радіо.

Королева любила тварин — особливо коней та собак. Щорічно Єлизавета ІІ відвідувала королівські кінні перегони, зібрання та змагання вершників.

Також Єлизавета II полюбляла шотландські кантрі-танці. Щороку під час свого перебування в замку Балморал у Шотландії королева влаштовувала танці для сусідів, співробітників маєтку і замку, а також членів місцевої громади.

Станом на 23 червня Росія зосередила свої зусилля на Покровському напрямку, де відбулася майже половина від загальної кількості бойових зіткнень.

23 червня 1994 року відбулася прем’єра фільму Роберта Земекіса “Форрест Гамп”, головну роль в якому виконав Том Генкс.

Начальник управління нацбезпеки адміністрації президента Південної Кореї Чан Хо Чжин заявив, що країна може скасувати обмеження щодо військової допомоги Україні. Це трапиться, якщо Росія надасть Північній Кореї високоточну зброю.

У США на озері Гренада, штат Міссісіпі, місцеві рибалки врятували від утоплення 38 гончих собак, які опинилися у водоймі внаслідок невдалого полювання на оленя.

На одному з енергетичних об’єктів Києва виявили тіло чоловіка. Загиблим є працівник підприємства.