21 січня – річниця символічного ланцюга злуки «Українська хвиля»

Джерело: Букви

21 січня 1990 року відбулася одна з найбільших у Центральній та Східній Європі масових акцій – символічний ланцюг злуки “Українська хвиля” від Києва до Львова як символ єдності східних і західних земель України та знак вшанування проголошення Акта Злуки.

Подія стала однією з перших масових акцій, організованих новоствореним Народним Рухом України за перебудову. Організатори залучили автобуси для перевезення учасників акції на ділянки маршруту за межами населених пунктів. На акцію люди прийшли із саморобними плакатами та блакитно-жовтими прапорами.

Відомо, що офіційно “ланцюг злуки” називався “між Львовом і Києвом”, але початком основного “ланцюга” було місто Стрий на Львівщині. Від нього також простягалися ще два “ланцюги” – до Івана-Франківська та на Закарпаття. При цьому додати до “ланцюга” Івано-Франківськ було важливо, оскільки саме це місто було столицею ЗУНР в 1919 році. Так, “живий ланцюг” простягався практично на 700 км.

За різними оцінками, участь в акції взяло від 400 тисяч до 3 мільйонів людей. Завершилася акція велелюдним мітингом на Софіївському майдані.

Варто зауважити, що ідея такого ланцюга, як й ідея самого Руху (так само, як і назва) були запозичені з Прибалтики, а конкретніше — з діяльності литовської організації “Саюдіс”, що в перекладі й означає “рух”.

Саме в Прибалтиці 23 серпня, у 50-річчя підписання пакту Ріббентропа-Молотова було утворено живий ланцюг від Таллінна через Ригу до Вільнюса. Ця акція мала назву “Балтійський шлях”. На відміну від українського, балтійський ланцюг тривав усього кілька хвилин — люди взялися за руки і вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв радянського режиму.

Тоді як “Українська хвиля” трималася більше години і була досить неоднорідною: якщо у великих містах люди не поміщалися в ланцюг, то між деякими містами й селами відстань між учасниками акції була до 50 м.

  • 15 січня 1871 року народився Агатангел Юхимович Кримський — за життя він опанував майже 60 мов і знав усі діалектні особливості української мови, зробивши значний внесок в українське й російське сходознавство та україністику.

У канадському МЗС заявили, що дотримуватимуться ордера Міжнародного кримінального суду (МКС) на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу.

За даними ЗМІ, Дональд Трамп розглядає кандидатуру колишнього очільника розвідки Річарда Гренелла на посаду спецпосланця з питань російсько-української війни.

Триває 1004-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 729 тисяч осіб.

Щорічно у четверту суботу листопада українці вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Цьогоріч подія випадає на 23 листопада.

23 листопада відзначають Міжнародний день акварелі. Християни вшановують сьогодні святителів Амфілохія і Григорія.