23 липня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
23 липня відзначають Всесвітній день китів і дельфінів. За церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Антонія Печерського.
Всесвітній день китів і дельфінів. Викопні останки допомогли вченим визначити, що предки сучасних дельфінів та китів жили на суші 50-60 мільйонів років тому. Найближчими нині існуючими родичами дельфінів та китів є бегемоти, які належать до ряду парнокопитних. Вірогідно еволюція від наземних до морських істот була пов’язана з доступними джерелами їжі в морі та можливістю рятуватися там від хижаків. Поступово їхні тіла настільки адаптувалися, що вони стали виключно морськими жителями.
Дельфіни і кити мають ряд спільних рис — форма тіла веретеноподібна, обтічна, лопатевидні передні кінцівки, хвіст з горизонтальним плавником і чималий шар жиру під шкірою. Коли кити вдихають повітря, то використовують 80% легенів, тоді як людина лише 20%. При цьому, якщо у наземних тварин дихання — рефлекторне, то кити після втрати свідомості перестають дихати і помирають.
Всіх китів ділять на два види: вусаті і зубаті. У перших замість зубів у верхній щелепі розміщується два ряди пластин, які дозволяють фільтрувати дуже велику кількість дрібної здобичі. В дельфіновидних або зубатих китів є зуби, але їхня кількість може бути різною — від двох до двох сотень.
Китоподібні вразливі тварини, які перебувають під загрозою вимирання в основному через те, що в минулому на них активно полювали. Багато років люди вбивали китів заради своїх потреб: жир для виробництва косметики і освітлення, м’ясо вживали в їжу, сухожилля використовували для тенісних ракеток, в китові вуса для жіночих корсетів. Перші кроки з їхнього захисту були зроблені ще в 1930-х роках. А Всесвітній день китів і дельфінів створили 1986 року.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Єгипет – Національне свято. День Революції
- Сінгапур – День інженера
- Оман – День Відродження або День Ренесансу
- Болівія – День дружби
- Індонезія – День захисту дітей
- Японія – День листів
- Аргентина, Уругвай – День менестреля
- США – Національний день ванільного морозива
Цього дня у світі:
- 971 — Київська Русь і Візантійська імперія уклали мирний договір.
- 1093 — половці розбили руське військо Святополка в битві на річці Желянь.
- 1711 — підписано Прутський договір, за яким Московське царство повертало Османській імперії Азов і брало зобов’язання зруйнувати фортецю Таганріг.
- 1840 — Велика Британія оголосила, що Канаді буде надано статус самоврядної території.
- 1840 — під час Кавказької війни поблизу річки Валерік відбулася кровопролитна битва, в результаті якої російські війська зайняли Малу Чечню.
- 1864 — заснували Новоросійський університет.
- 1873 — французький художник Гюстав Курбе перейшов кордон Швейцарії, назавжди залишивши Батьківщину. У такий спосіб він уник штрафу в 323 тис. франків золотом за демонтаж Вандомської колони в дні Паризької Комуни.
- 1888 — у Києві відкрили пам’ятник Богдану Хмельницькому.
- 1901 — німецький лікар Роберт Кох висунув теорію, що переносником бубонної чуми є пацюки.
- 1908 — молодо-турецька революція. Відновлення конституції в Османській імперії.
- 1918 — Омський уряд проголосив незалежність Сибіру, скасування всіх більшовицьких законів, відновлення поміщицької власності на землю.
- 1936 — створено Інститут історії України АН УСРР.
- 1951 — у Рокенкорті (Французька республіка) відкрита штаб-квартира НАТО.
- 1965 — на екрани вийшла комедія Леоніда Гайдая Операція “И” та інші пригоди Шурика.
- 1966 — запустили першу чергу Кременчуцького нафтопереробного заводу.
- 1974 — повалено диктатуру “чорних полковників” у Греції.
- 1975 — Канада закрила свої атлантичні порти для іноземних рибальських кораблів.
- 1979 — духовний лідер Ірану аятолла Хомейні заборонив трансляцію музики у зв’язку з тим, що це розбещує молодь.
- 1980 — запуск космічного корабля Союз-37, у складі екіпажу якого в космос вирушив перший космонавт із Азії, в’єтнамець Фам Туан.
- 1982 — ухвалене рішення про повну заборону вилову китів у комерційних цілях.
- 1990 — Леоніда Кравчука обрано головою Верховної Ради УРСР.
Яке сьогодні церковне свято:
23 липня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Антонія Печерського. Він володів даром цілительства та чудотворення. Народився недалеко від Чернігова в X столітті. Став одним із засновників Києво-Печерської лаври. Антоній в юності відвідав Палестину, адже хотів побачити місце, де народився Ісус Христос. На зворотньому шляху вирішив затриматися в Афоні. Там прийняв постриг і прожив кілька років.
Згідно з церковними переказами, ігумен Афонський отримав від Бога знак відпустити Антонія додому, щоб той ніс християнську віру по своїй рідній землі. За свої діяння отримав преподобний дар чудотворення — зцілював хворих, бачив події майбутнього.
Прикмети:
- Дощить — риболовля буде вдалою
- На воді багато ряски — наступний рік буде успішним
- Уночі гроза до хорошої погоди
- У першій половині дня веселка — чекайте на сильний вітер
- Равлики повилазили на дерева — буде злива
- Не видно метеликів — дощитиме
- Уранці трава суха, а вдень сильно жалять мухи — ввечері випадуть опади
Традиції:
- Наші предки вірили, якщо на воді багато ряски, значить там живуть русалки. Тому 23 липня намагалися не підходити близько до водойм, щоб ці міфічні істоти не затягнули на дно.
- У народні день називали Громовиком, тому що часто йшли сильні грози.
Іменини сьогодні святкують:
Антон, Георгій, Данило, Степан, Роман
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 22 липня.
Поліція Іспанії арештувала інтернет-шахраїв, які продавали неіснуючих тварин заробивши на цьому понад 150 тисяч євро.
У четвер, 6 лютого, більша частина Європи перебуватиме під впливом антициклону Elvira, центр якого розташований над Північним морем. В Україні очікується переважно суха погода без істотних опадів.
Джессі Айзенберг не хоче, щоб його асоціювали з генеральним директором Meta Марком Цукербергом.
Відносини між президентами Дональдом Трампом і Владіміром Путіним помітно погіршилися за нового президентського терміна Трампа.
5 лютого біля будівлі ТЦК на СП у Кам’янці-Подільському, що на Хмельниччині, пролунав вибух. Попередньо є загиблий та четверо поранених.