23 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
23 вересня відзначають Міжнародний день мови жестів, Міжнародний день проти сексуальної експлуатації та торгівлі жінками і дітьми, День боротьби з незавершеністю дітьми середньої школи та День шашок. За церковним календарем сьогодні – зачаття Івана Предтечі.
Міжнародний день мови жестів: встановлено за ініціативою ООН. Використання людьми жестів замість мови дуже давнє явище. Вчені навіть припускають, що таким способом мисливці давали один одному знати, що відбувається на відкритих рівнинах, не порушуючи при цьому тишу. Досить складну систему жестів мали індіанські племена. А ось перші згадки про мову жестів для людей, які мали вади слуху чи мовлення, прийшли до нас з Давньої Греції.
Міжнародний день проти сексуальної експлуатації та торгівлі жінками і дітьми: саме цього дня 1913 року уряд Аргентини ухвалив закон проти дитячої проституції. Однак експлуатація жінок та дітей все ще вважається досить актуальною проблемою. Вже понад 1,8 млн жителів планети стали жертвами торгівлі людьми, а серед них 70% становлять жінки і близько третини — діти.
День боротьби з незавершеністю дітьми середньої школи: подія була організована 2008 року за ініціативи французької Асоціації студентського міста разом з партнерами. Найчастіше, згідно з результатами міжнародних досліджень, школу покидають діти з бідних чи соціально неблагополучних сімей.
День шашок: дата вибрана на честь знаменитої промови про «шашки», яку було виголошено Річардом Ніксоном в 1952 році в ході виборів. Це сталося після того, як він отримав у подарунок чудового кокер-спанієля і його запідозрили в корупції.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Литва – День пам’яті жертв геноциду
- Саудівська Аравія – День єдності королівства
- Японія – День осіннього рівнодення Сюбун-но-хі
- Киргизстан – День державної мови
- Бутан – Благословенний день дощу
- Перу – День весни, дружби та молодості
- Франція – День гастрономії
- Бразилія – День промислових технічних фахівців та Національний день морозива.
- Аргентина – День політичних прав жінок та День громадських бібліотек
- Бруней – Національний день вчителя
Цього дня у світі:
- 1122 — імператор Священної Римської імперії Генріх V відновив право Папи Римського призначати єпископів і гарантував церкві повернення раніше захоплених церковних земель
- 1595 — іспанський уряд ухвалив рішення не винищувати індіанське населення Вест-Індії, а хрестити його, розділивши колонії на території місій
- 1648 — у битві під Пилявцями козацьке військо Богдана Хмельницького розбило польську армію[1].
- 1846 — Йоганн Готфрід Ґалле та Генріх Луї д’Аррест відкрили Нептун, восьму планету Сонячної системи
- 1848 — американець Джон Куртіс зробив першу жувальну гумку
- 1913 — француз Ролан Гаррос першим перелетів через Середземне море
- 1918 — Рада Міністрів Української Держави ухвалила виділення морського міністерства в окреме відомство (поєднання обов’язків військового і морського міністрів в одній особі було тимчасовим заходом)
- 1919 — на спільному засіданні Директорії та уряду УНР і ЗУНР ухвалено рішення негайно розпочати воєнні дії проти армії Денікіна
- 1919 — почався єврейський погром у Фастові, влаштований білогвардійцями
- 1920 — відкрито Вінницьку філію Всенародної бібліотеки України ВУАН (у 1930 р. об’єднано з округовою бібліотекою ім. К. А. Тімірязева)
- 1921 — у Празі вийшов перший номер газети “Громадський вісник” — орган Українського громадського комітету
- 1932 — Султанат Неджд та Королівство Хіджаз об’єднані в одну державу — Королівство Неджду і Хіджазу
- 1938 — під час Всесвітнього ярмарку в Нью-Йорку закладено капсулу часу, яку повинні розкрити у 6939 році
- 1939 — Дрогобич передано німецькою армією червоноармійським військам
- 1944 — згідно з Люблінською угодою почалося переселення етнічних українців з Польської республіки в Українську РСР, а поляків — у зворотному напрямку
- 1945 — британо-французькі війська зайняли Сайгон — найбільше місто Південного В’єтнаму
- 1991 — Вірменія проголосила незалежність
- 1992 — на американському ядерному полігоні в штаті Невада здійснено останній ядерний вибух
- 1993 — Кабінет Міністрів України схвалив постанову “Про утворення Національної ради з географічних назв”
- 1998 — Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію 1199 — яка зобов’язала уряд Союзної Республіки Югославія припинити бойові операції в Косово
- 2002 — у Бельгії набрав чинності закон про евтаназію
- 2008 — презентація першої версії операційної системи “Android”
Яке сьогодні церковне свято:
23 вересня в церковному календарі – зачаття Івана Предтечі. Це свято відомо ще від V століття. Зародилося воно в Константинополі і було присвячене особливій біблійній події — зачаття сина у сім’ї праведних Захарія та Єлизавети. Священник Захарій та його дружина довгий час не мали дітей. Серед євреїв це вважалося ганьбою, тому вони молилися Богу з проханням подарувати їм дитину. Якось з’явився Захарію архангел Гавриїл, який повідомив, що народиться у нього син, який буде величним перед Господом.
Прикмети:
- Не в пору достигли калина і чорна бузина — чекайте на холодну і сувору зиму
- У печі вогонь білого кольору — прийде тепло, червоного — похолодання
- Багато горіхів і мало грибів — зима буде лютою
- Виріс високий бур’ян — взимку чекайте на велику кількість снігу
- Почути крики гусей, які летять на південь — вже незабаром прийдуть справжні зимові холоди
Традиції:
- Цього дня намагалися нічого не заготовляти на зиму, тому що вірили, що всі продукти почорніють і зогниють.
- Також не можна скаржитися на долю і розповідати будь-кому про свої проблеми, інакше їх так і не вдасться вирішити.
Іменини сьогодні святкують:
Микола, Іван, Іраїда, Раїса, Антоніна, Петро, Інокентій, Андрій.
- За даними синоптиків у суботу, 23 вересня, в окремих областях дощитиме.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 22 вересня.
14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.
Агентство з регулювання та розвитку фінансового ринку Казахстану затвердило нові правила для банків другого рівня та філій іноземних банків, ускладнивши умови видачі банківських карток громадянам Російської Федерації.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.