24 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

24 листопада відзначають Міжнародний день еволюції. За церковним календарем сьогодні – день пам’яті християнської мучениці Катерини Олександрійської.

Міжнародний день еволюції: дата обрана на честь публікації Чарльзом Дарвіном його праці “Походження видів”. Особливість цієї книги у тому, що вона була написана не в науковому, а в популярно-публіцистичному стилі, чим викликала неабиякий ажіотаж в суспільстві. Разом із цією працею з’явилася теорія еволюції, яку пізніше назвали дарвінізмом. Свято заснували 2001 року, хоча ідея з’явилася ще в 90-х роках XX століття.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

 • США – День друзів
 • Таджикистан – День Державного Прапора Таджикистану
 • Туреччина – День вчителя

Цього дня у світі:

 • 1638 — Козацька рада в урочищі Маслів Став затвердила “Ординацію Війська Запорозького Реєстрового” — статут запорізьких козаків.
 • 1859 — Чарльз Дарвін опублікував свою працю “Походження видів”, що є одним з найзнаменитіших творів в історії науки й основоположним у сфері еволюційного вчення.
 • 1910 — у Севастополі розпочала роботу офіцерська школа авіації.
 • 1918 — ескадра Антанти взяла Севастополь.
 • 1969 — Договір про непоширення ядерної зброї ратифікований у США та СРСР (президент США Річард Ніксон підписав відповідний законопроєкт, договір був ратифікований Президією Верховної Ради СРСР).
 • 1994 — в Україні розпочала свою діяльність місія ОБСЄ.
 • 2004 — Центральна виборча комісія України оприлюднила офіційні результати виборів Президента України. Переможцем було визнано Віктора Януковича. Протокол підписали 11 членів комісії, один із яких, Олександр Чупахін, підписав його з позначкою, що цей документ “не відповідає волевиявленню українського народу”. Не підписали протокол троє членів ЦВК — Андрій Магера, Руслан Князевич і Ярослав Давидович.
 • 2015 — солдати Вільної сирійської армії підбили у вівторок російський вертоліт у Сирії поблизу Латакії, змусивши його здійснити аварійну посадку
 • 2015 — початок загострення конфлікту між Росією і НАТО на дипломатичній арені унаслідок небувалого протягом понад 50-річну історію збиття (зранку 25 листопада) турецькими силами російського винищувача “СУ-24”, що перетнув кордон між Сирією і Туреччиною Як наслідок розгортання реакції, оголошено про проведення позачергового засідання НАТО.

Яке сьогодні церковне свято:

24 листопада в церковному календарі – день пам’яті християнської мучениці Катерини Олександрійської. Дівчина вивчала роботи відомих письменників, філософів, лікарів, мала ораторську майстерність. Навернулася на християнство після розмови з сирійським ченцем. Згідно з церковними переказами, якось їй з’явився уві сні ангел і вручив обручку від Христа.

Катерина прийшла на жертвоприношення в язичницькому храмі і закликала імператора Максиміна відвернутися від ідолопоклонства. Правителя вразила краса дівчини, тому він намагався її навернути до язичництва, але потім зрозумів, що це марно, і почав катувати. Під час тортур ангел зруйнував одне зі знарядь катування. Це побачила дружина правителя і теж навернулася до християнства. Її разом із Катериною вбили.

Прикмети:

 • Ясна погода — чекайте на похолодання.
 • Зірки на небі маленькі — буде снігопад.
 • Відлига вказує на морози в другій половині грудня.

Традиції:

 • В народі цей день називали Святом жіночої долі, адже Катерину здавна вважали покровителькою дівчат і жінок. Ввечері дівчата збиралися гуртом і ворожили на судженого. Вранці ж обов’язково йшли на службу до церкви, щоб помолитися святій і поставити свічку перед її іконою.
 • За старих часів, щоб зберегти рід, у Катеринин день наші предки запалювали три свічки біля ікони святої мучениці.

Іменини сьогодні святкують:

Катерина, Олександр, Григорій, Євгеній, Марк, Порфирій, Семен.

Відтепер представники Міноборони України долучатимуться до робочої групи, яка розглядає питання надання дозволу військовим частинам використовувати наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори.

За даними британських розвідників, російські окупаційні війська посилили атаки на різних ділянках фронту.

Велика Британія стала першою країною, яка запровадила санкції у відповідь на смерть російського опозиціонера Олексія Навального.

Уряд Польщі планує провести переговори з фермерами у понеділок, 26 лютого. Якщо така зустріч відбудеться, це буде унікальною подією, яка не відбувалася протягом останніх 30 років, заявив заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак.

Колишній президент США Дональд Трамп порівняв свій багатомільйонний штраф у справі про цивільне шахрайство зі смертю російського опозиціонера Олексія Навального.