25 років тому російський ОМОН вчинив масове вбивство цивільних в Чечні
Джерело: Букви
5 лютого 2000 року ОМОН ГУВС Санкт-Петербурга й Ленінградської області та ОМОН УВС Рязанської області вчинили масове вбивство групи мирних жителів у селищі Нові Алди і прилеглих районах Грозного Чеченської Республіки.
Що передувало?
У грудні 1999 — січні 2000 років селище Нові Алди зазнавало періодичних обстрілів і бомбардувань з повітря. Люди увесь час ховались у льохах та підвалах школи № 39. Водопровід не працював і за водою доводилося йти під обстрілами до джерела біля Чєрнорєчєнської дамби або до свердловини з технічною водою за будівлею школи.
Наприкінці січня та перших числах лютого селище зазнало масованих обстрілів, коли федеральні війська почали займати позиції чеченців на Двадцятій Дільниці.
3 лютого близько ста мешканців селища під білим прапором відправилися в розташування федеральних військ. Коли люди підходили до російських позицій по ним відкрили вогонь.
Троє з цієї групи мешканців Нових Алдів отримали дозвіл пройти на позиції федеральних військ, де зустрілися з командиром 15-го мотострілецького полку полковником Лукашовим. Вони прохали припинити обстріли й бомбардування селища, оскільки в ньому не було загонів ЧРІ. Полковник обіцяв негайно припинити будь-які обстріли селища і запропонував протягом двох годин направити сюди групу з 2-3 людей для зустрічі з командиром. Мешканці безперешкодно повернулися додому.
4 лютого до Нових Алдів зайшли нечисельні підрозділи російських військових. Вони провели першу перевірку паспортного режиму в селищі.
Масове вбивство
5 лютого 2000 року до Нових Алдів увійшли частини ОМОН. У спецоперації брали участь молоді солдати-строковики й озброєні люди більш зрілого віку, контрактники чи співробітники МВС. різні підрозділи вели себе по-різному. Частини, що “зачищали” Нові Алди з півночі, чинили вбивства. Ці підрозділи дійшли до кварталів, що прилягали з півдня до вулиці Хоперська. Частини що робили зачистку південної частини, палили будинки, чинили грабунки, але вбивств не здійснювали.
Згідно доповіді громади “Меморіал”, всього було убито 56 людей (включаючи 10 людей вбитих в сусідніх районах), за даними “Human Rights Watch” — 60 людей. Серед розстріляних не було жодного бойовика, всі мирні мешканці.
Слідство
Військова прокуратура Північно-Кавказького округу в лютому — березні 2000 року почала перевірку інформації про масове вбивство в селищах Нові Алди, Чєрнорєчьє та Шейхмансурівському районі Грозного. 3 березня прокуратурою було винесено постанову про відмову в відкритті кримінальної справи.
9 лютого 2000 жителі Нових Алдів зробили відеозапис на якій показали тіла вбитих і розповідь тих хто вижив, але лише через півтора місяця ці кадри були показані на європейських телевізійних каналах. 23 лютого 2000 Human Rights Watch розповсюдила матеріал про масове вбивство. Наведено список 34 вбитих. Однак широке розповсюдження ця інформація отримала через місяць.
Після розголосу інформації в російських та європейських ЗМІ військова прокуратура Грозного відкрила кримінальну справу за фактом “вбивства 20 мешканців селища Алди”. За підозрою в причетності було затримано 1 людину — бійця петербурзького ОМОНу Бабіна.
При цьому уряд РФ не заперечував, що цього дня в Нових Алдах петербурзький ОМОН проводив “спеціальну операцію”, але слідство ні до чого не прийшло.
Рішення Європейського Суду з прав людини
12 грудня 2006 року Європейський Суд з прав людини виніс рішення за позовом родини Естамірових, що проживає у США проти Російської Федерації. Згідно рішення суду російською стороною були порушені 2 -га і 13-та статті Європейської конвенції з прав людини, котрі гарантують їм право на життя та ефективний правовий захист і присудив Росію виплатити Естаміровим 220 тисяч євро, з них 70 тисяч євро на користь десятирічного Хусейна Естамірова обоє батьків якого були вбиті.
26 липня 2007 року Європейський Суд з прав людини присудив компенсацію в розмірі 285 тисяч євро родичам убитих під час операції російських силовиків у селищі Нові Алди в лютому 2000 року. Російська влада також зобов’язані оплатити судові витрати. ЄСПЛ встановив, що розслідування було проведене не належним чином.
- Очільники японських міст Хіросіма і Нагасакі, постраждалих від атомних бомбардувань армією Сполучених Штатів у серпні 1945 року, запросили президента США Дональда Трампа відвідати їх міста на 80-ті роковини трагедії.
Сьогодні, 5 лютого, російські війська 30 разів атакували територію Херсонщини, застосовуючи БпЛА, FPV-дрони та артилерію.
5 лютого міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що обговорив із делегацією Міжурядової агенції оборонного співробітництва Чехії (AMOS) розширення оборонної співпраці.
Напередодні Дня закоханих Національний банк України вводить в обіг лімітовану пам’ятну монету “Сила кохання”. Її тираж – до 15 000 штук.
Мати підозрюваного у вбивстві підлітка на фунікулері вдарила журналістку телеканалу “Ми – Україна” Вікторію Дмитренко у суді. Постраждала звернулася до поліції.
Оригінальний склад хеві-метал гурту Black Sabbath вперше за 20 років зіграє разом на концерті.