25 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
25 січня відзначають День спостереження за погодою, День протилежностей та День обміну насінням. Християни сьогодні вшановують святого Григорія Богослова.
День спостереження за погодою: неофіційне свято мета якого заохотити людей придивитися до того, як змінюється погода навколо, звернути увагу на хмари, вітер, температуру, атмосферний тиск, вологість та інші аспекти, які впливають на наше щоденне життя.
День протилежностей: неофіційний день, присвячений змішанню звичних правил і перевертанню речей навпаки. Цього дня люди роблять усе навпаки: говорять протилежне тому, що думають, носять одяг задом наперед, їдять десерт на сніданок або роблять звичні справи у незвичайний спосіб.
День обміну насінням: відзначається в останню суботу січня і є частиною давньої американської традиції, коли садівники обмінюються насінням своїх кращих рослин.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Мексика – День біолога та біології
- Україна – День кіберфахівців СБУ
- Єгипет – День національної поліції та День революції 2011
- Гондурас – Національний жіночий день
Цього дня у світі:
- 1491 — відбулася битва під Заславом з татарами.
- 1573 — Битва при Мікатаґахара: Такеда Шінґен розгромив сили Токугави Ієясу.
- 1648 — Богдан Хмельницький із козацьким загоном захопив Микитинську Січ, де невдовзі був обраний гетьманом Війська Запорозького. Початок Хмельниччини.
- 1831 — сейм Королівства Польського проголосив усунення від влади у Польщі російського імператора Миколи I. Польща на короткий час повернула собі фактичну незалежність.
- 1858 — марш Мендельсона пролунав на весіллі англійської принцеси Вікторії з кронпринцом Пруссії Фрідріхом, після чого став популярним як весільний марш
- 1878 — російська торпеда на Батумському рейді потопила османський сторожовий пароплав “Інтібах” (перший у світі випадок потоплення судна торпедою).
- 1895 — відбувся перший міжнародний матч з хокею на траві. Збірна Уельсу поступилася гостям з Ірландії з рахунком 0:3.
- 1896 — прем’єра кінофільму братів Люм’єр “Прибуття потягу на вокзал Ла-Сьота”
- 1916 — імператорською владою заборонено діяльність Катеринославської “Просвіти”, її керівників арештували та вислали в Іркутську губернію.
- 1917 — на міні в Ірландському морі підірвався британський крейсер “Лаурентік”, на борту якого було 3211 злитків золота. Загинуло 350 осіб.
- 1919 — у Нью-Йорку відкритий найбільший готель у світі — “Пенсильванія” (на 2200 номерів).
- 1923 — припиняє існування держава Флашенхальс (Пляшкове горло), що була утворена 10 січня 1919-го на окупованих французькою армією німецьких землях.
- 1924 — у французькому альпійському містечку Шамоні стартували перші зимові Олімпійські ігри, в яких брали участь спортсмени з 18 країн.
- 1945 — Гранд Рапідс у Мічигані стало першим містом, яке почало фторування питної води для профілактики карієсу.
- 1949 — у Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія, відбулася перша церемонія вручення телевізійних нагород “Еммі”.
- 1955 — вчені Колумбійського університету створили ядерний годинник, який показує час із похибкою 1 секунда на 300 років.
- 1964 — у США запущений супутник “Echo 2”, який встановив супутниковий зв’язок між США та СРСР.
- 1965 — Йосипа Сліпого, що відсидів 18 років у радянських таборах, висвячено у Ватикані кардиналом і призначено головою УГКЦ
- 1971 — італійська ліво-терористична організація “Червоні бригади” провела першу помітну акцію, влаштувавши вибухи на заводі Pirelli в Лаїнате
- 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Єгиптом.
- 1993 — на орбітальній станції “Мир” пройшла перша у світі художня виставка робіт Ігоря Подольчака.
- 2008 — світова прем’єра фільму українського режисера Ігоря Подольчака “Las Meninas” у конкурсі Роттердамського Міжнародного Кінофестивалю.
Яке сьогодні церковне свято:
25 січня в церковному календарі – день пам’яті святого Григорія Богослова. Він народився близько 330 року в Каппадокії, а помер близько 390 року. Був одним із видатних Отців Церкви та християнським богословом. Григорій був архієпископом Константинопольським і великим захисником православ’я в боротьбі з аріанством. Григорій Богослов відомий своїми численними богословськими працями, серед яких понад 240 послань, понад 500 віршів і 45 поем. Він також брав участь у Другому Вселенському Соборі, де активно захищав вчення про Святу Трійцю.
Прикмети:
- Яка погода в другій половині дня, такою вона буде до закінчення зими.
- Діброва почорніла — чекайте на хуртовину або потепління.
- Снігопад сильний — до ранньої весни.
- Горобці голосно кричать — буде відлига.
Традиції:
- Григорів день здавна вважається сімейним, у цей час заведено ходити в гості до рідних і близьких.
- До святителя Григорія звертаються у важкі моменти, просять зміцнити здоров’я і дух, допомогти у вихованні дітей, вважається, що святий сприяє фінансовому благополуччю тих, хто звик працювати.
Іменини сьогодні святкують:
Анатолій, Борис, Василь, Віталій, Володимир, Григорій, Дмитро, Олександр, Петро.
- За даними синоптиків у суботу, 25 січня, в Україні хмарно, але без істотних опадів.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 24 січня.
НАБУ зареєструвало заяву на очільника Міноборони Рустема Умєрова. Активісти звинувачують його в зловживанні службовим становищем.
Екіпаж одного з катерів Військово-Морських Сил Збройних Сил України знищив ворожу ракету Х-59, котру росіяни випустили з літака РФ Су-57 та спрямували на цивільну інфраструктуру морського торгівельного порту Південний.
З початку року у Сирії вже зафіксували 91 страту у межах кампанії відплати прихильникам режиму Башара Асада, повідомили в Сирійській наглядовій раді з прав людини (SOHR).
Під час розвідки військові ССО помітили залишеного напризволяще російського солдата. Оборонці за допомогою дрону запропонували ворогу здатися у полон, тим самим залишитися в живих.
27 січня міністри закордонних справ країн Євросоюзу на зустрічі в Брюсселі погодили чергове продовження санкцій проти Росії, запроваджених через розв’язану Кремлем повномасштабну війну проти України, повідомила Верховна представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас.