28 липня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом та Всесвітній день охорони природи. За церковним календарем вшановують пам’ять святих апостолів Прохора, Никанора, Тимона і Пармена.
Всесвітній день боротьби з гепатитом. Цей день був обраний на честь дня народження Баруха Самюеля Блумберга, американського лікаря та лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B. Метою цього дня є підвищення обізнаності про вірусний гепатит, який є запаленням печінки, що може призвести до серйозних захворювань, таких як цироз і рак печінки. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: A, B, C, D і E3.
Всесвітній день охорони природи. Був створений за ініціативи ЮНЕСКО. Цей день спрямований на підвищення обізнаності про екологічні проблеми та стимулювання дій для їх вирішення. У різних країнах проводяться заходи, такі як посадка дерев, прибирання сміття, екологічні акції та кампанії зі збереження біорізноманіття.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Перу – День Незалежності
- Сан-Марино – День перемоги над фашизмом
- Україна – День працівників торгівлі
Цього дня у світі:
- 1497 — в таборі під Заславом великий князь литовський Олександр видав грамоту на переведення Луцька з волинського на маґдебурзьке право.
- 1588 — біля британського узбережжя з’явилися кораблі Непереможної Армади — іспанського флоту, що складався зі 130 кораблів, 8 тисяч моряків і 19 тисяч солдат, що відпливли з Лісабона на завоювання Королівства Англія.
- 1648 — Закінчився довгоденний кровопролитний бій кварцяного війська Речі Посполитої проти козацько-селянських сил Кривоноса під Полонним.
- 1656 — Почалася Варшавська битва (28-30 липня) — армія Речі Посполитої в союзі з Кримським ханством протистояла Шведсько-Бранденбурзьким військам.
- 1697 — Експедиція козака Володимира Атласова висадилась на Камчатці.
- 1765 — в Петербурзі видається Указ про ліквідацію полкового устрою на Слобожанщині.
- 1821 — Перу оголосило незалежність від Іспанії.
- 1834 — відкриття Київського університету.
- 1858 — відбитки пальців вперше використані для ідентифікації.
- 1862 — початок золотої лихоманки у Монтані (США).
- 1896 — у Флориді засновано місто Маямі.
- 1900 — у Коннектикуті Луїс Лассінг (Louis Lassing) приготував перший гамбургер.
- 1914 — початок Першої світової війни.
- 1914 — після оголошення війни Королівству Сербія у Відні був створений військовий прес-штаб. На підставі інтеграції військових кореспондентів у військові структури та постійного постачання преси інформаційними повідомленнями, що формують громадську думку, був створений безпосередньо контрольований орган для політики.
- 1916 — заборона імпорту опіуму та кокаїну у Велику Британію.
- 1917 — (15 липня ст.с.) Мала Рада УНР затвердила особистий склад Генерального секретаріату на чолі з Володимиром Винниченком.
- 1942 — Наркомом оборони СРСР підписано наказ № 227, відомий під назвою «Ні кроку назад!», яким заборонявся будь-який відступ та запроваджував персональна відповідальність командирів, політпрацівників і бійців перед військовими трибуналами за невиконання наказу.
- 1959 — введення поштових індексів та встановлення сортувальних машин у Великій Британії.
- 1991 — створено Союз офіцерів України.
- 1992 — в Ісламській Державі Афганістан жінкам заборонили з’являтися на телебаченні.
- 1994 — прийняття конституції Молдови.
- 2000 — Вперше відзначався день системного адміністратора.
- 2014 — українські війська звільнили від російських окупантів Авдіївку.
Яке сьогодні церковне свято:
28 липня в церковному календарі – день пам’яті святих апостолів Прохора, Никанора, Тимона і Пармена. Вони належали до числа 70-ти апостолів, обраних дванадцятьма апостолами для допомоги в служінні. Прохор спочатку супроводжував апостола Петра, а потім став єпископом у Нікомідії. Після Успіння Божої Матері він був супутником апостола Іоанна Богослова і разом з ним був засланий на острів Патмос, де записав Одкровення. Повернувшись до Нікомідії, навертав язичників до Христа і прийняв мученицьку смерть в Антіохії.
Никанор постраждав того ж дня, коли був побитий камінням первомученик архідиякон Стефан. Тимон був єпископом міста Басторії в Аравії. За проповідь Євангелія його кинули в піч, але він вийшов неушкодженим. За переказами, помер розп’ятим на хресті. Пармен проповідував у Македонії. За однією версією, помер від хвороби, за іншою — прийняв мученицьку смерть за часів імператора Траяна.
Прикмети:
- Мурахи будують високі мурашники — зима прийде рано і буде холодною
- Високо пливуть хмари до сухої та теплої погоди
- Вранці на траві багато роси — чекайте на гарну погоду вдень
- Вночі на небі яскраві мерехтливі зорі — вдень піде гроза
Традиції:
- В давнину цього дня вшановували ковалів та їхню важку працю. Вважалося, що вони є надлюдьми, які можуть приборкати полум’я, воду та залізо.
Іменини сьогодні святкують:
Василь, Юхим, Іван, Микола, Остап, Павло, Юліан, Олена, Анастасія, Антоніна, Ірина.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 27 липня.
Естонія запровадила санкції проти прем’єр-міністра Грузії Іраклія Кобахідзе, а також 13 інших високопосадовців і суддів. Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна підписав відповідну директиву, яка забороняє їм в’їзд на територію країни.
Український шеф-кухар Євген Клопотенко зняв кулінарне шоу в Києво-Печерської Лаври. Зйомки відбулися у приміщенні трапезної.
У Секторі Гази кількість загиблих мирних жителів залишається невідомою, оскільки дані, що публікуються Міністерством охорони здоров’я Гази контролюються ХАМАСом. Ті своєю чергою надають часто серйозні статистичні помилки, наприклад, дорослих загиблих приписують до дітей.
У Бердичеві Житомирської області п’ять пар чоловічих шкарпеток стали предметом конфіскації та продажу через аукціон. Раніше ЗМІ повідомляли, що арешт здійснила Державна виконавча служба арештувала, але це сталося за рішенням суду.
У віці 70 років помер німецький кінорежисер Вольфганг Беккер, який зняв фільм “Ґуд бай, Ленін!”