28 лютого: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
28 лютого відзначають Всесвітній день кравців. За церковним календарем сьогодні – день пам’яті преподобного Василія Посника (Сповідника).
Всесвітній день кравців: свято відзначається у день народження громадянина США Вільяма Хоу, який винайшов швейну машинку. Слово “кравець”, що вперше з’явилося в Оксфордському словнику 1297 року, походить від французького слова tailler, що означає “кроїти”.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День штурманської служби авіації ЗСУ та День працівників патрульно-постової служби
- Фінляндія – День Калевали
- Тайвань – День пам’яті і миру
- США – День подяки водіям шкільного автобуса
- Індія – Національний день науки
Цього дня у світі:
- 202 до н. е. — Лю Бан зійшов на китайський престол як перший імператор династії Хань.
- 1066 — відкрилося Вестмінстерське абатство.
- 1638 — після того, як англійський архієпископ Лод в 1637 році спробував ввести англіканське богослужіння в Шотландському королівстві, шотландські пресвітеріани уклали Національний ковенант (громадську угоду), в якому поклялись захищати кальвіністську віру всіма можливими засобами
- 1654 — польський король Ян II Казимир своїм універсалом закликав запорозьких козаків зберігати вірність Речі Посполитій.
- 1700 — Швеція перейшла на власний календар, що діяв до 1712 року.
- 1825 — укладена конвенція про розмежування володінь Російської імперії й Великої Британії в Північній Америці.
- 1835 — цим днем датована перша версія “Калевали” Еліаса Леннрута.
- 1854 — заснована Республіканська партія США.
- 1921 — у Кронштадті почалось збройне повстання гарнізону військових моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами “Ради без комуністів”, “Влада радам, а не комуністам”. Викликане невдоволенням більшовицькою політикою “воєнного комунізму”, повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.
- 1922 — Велика Британія в односторонньому порядку припинила свій протекторат над Єгиптом, надавши йому незалежність. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад I.
- 1922 — здійснена перша постановка вистави “Принцеса Турандот” Карло Ґоцці у третій студії МХТ.
- 1925 — акціонерне товариство “Радіопередача” почало випускати спеціальну газету “Новини радіо”.
- 1933 — після провокаційного підпалу Рейхстагу, що відбувся у Берліні 27 лютого, президент Німеччини Гінденбург підписав указ “Про захист республіки”, яким скасовувались усі основні громадянські свободи. На знак протесту проти нацизму країну залишив драматург Бертольд Брехт.
- 1935 — у дослідницькій установі DuPont (Вілмінгтон, Делавер, США) виготовлено перший зразок нейлону.
- 1955 — відбулося урочисте відкриття залізниці Ханой—Пекін—Москва—Берлін.
- 1971 — у Ліхтенштейні підтверджено законодавчу заборону жінкам брати участь у голосуванні на виборах.
- 1984 — Майкл Джексон виграв майже всі нагороди “Ґреммі” — вісім, чим установив своєрідний досі неперевершений рекорд.
- 1986 — у центрі Стокгольма двома пострілами вбито прем’єр-міністра Швеції Улофа Пальме, авторитетного в усьому світі політичного діяча, голову міжнародної неурядової організації “Незалежна комісія з питань роззброєнь”. Убивця з місця злочину зумів утекти, його так і не знайшли.
- 1988 — у Сумгаїті (Азербайджан) вчинено погром вірменського населення.
- 2000 — Ірак та Сирія поновили дипломатичні стосунки, перервані у 1980 році, коли Сирія прийняла бік Ірану у ірано-іракській війні.
- 2013 — Бенедикт XVI, 265-ий Папа Римський, зрікся престолу.
- 2015 — Макарій (Малетич), обраний місцеблюстелем предстоятельської кафедри УАПЦ (до того — митрополит Львівський, керуючий Рівненською, Волинською та Таврійською єпархіями).
- 2022 — Україна офіційно подала заявку на вступ до Європейського Союзу
Яке сьогодні церковне свято:
28 лютого в церковному календарі – день пам’яті преподобного Василія Посника (Сповідника). Він був ченцем, який постраждав за часів імператора Лева Ісавра в VIII столітті. Тоді почалося сильне гоніння за шанувальниками ікон. Валилій і його друг Прокіп Декаполіт зазнали чимало страждань. Їх разом кинули до в’язниці, де вони перебували до смерті імператора. Після визволення продовжили свій чернечий подвиг. Помер Василій у глибокій старості 750 року.
Прикмети:
- Вже немає снігу — скоро потеплішає
- Сонячний день — рік буде урожайним
- Йде дощ — влітку чекайте на хорошу погоду
- Похмурий день — до нічного заморозку
Традиції:
- Наші предки цього дня вирушали до лісу, де відламували ялинову або соснову гілочку. Її приносили додому і зберігали як символ добробуту в сім’ї та здоров’я.
- Цього дня не варто підмітати і мити підлогу, щоб не вимести щастя і здоров’я за поріг.
- До Василя сповідника звертаються з проханнями допомогти зцілитися від недуг, зміцнити віру, посприяти родинному щастю і благополуччю.
Іменини сьогодні святкують:
Нестор, Василь, Микола, Арсен, Купріян, Мелетій, Нифонт, Домініка, Кіра, Марина.
- За даними синоптиків у середу, 28 лютого, в Україні буде тепло та без опадів.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 27 лютого.
У Подільському районі Одеської області загинув 12-річний хлопчик, який отримав удар струмом на залізничній станції.
11 січня з прикордонної Семенівської громади Чернігівщини волонтери евакуювали 24 осіб, серед яких – діти та маломобільні особи.
На тимчасово окупованій російськими військами території Запорізької області виявлено дві ділянки забруднені мазутом з російських танкерів, які затонули в Чорному морі.
Росія продовжує транспортувати третину своїх нафти та нафтопродуктів через Фінську затоку, попри санкції ЄС. Торгівля триває, попри обмеження.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди за участю маршрутки та мінівена в Голосіївському районі Києва загинуло двоє осіб, дев’ять людей постраждали, серед яких двоє дітей.