28 жовтня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
28 жовтня відзначають Всесвітній день дзюдо, Міжнародний день анімації, День любителів плюшевих тварин та Міжнародний день креольської мови та культури. Церква сьогодні вшановує святу Параскеву.
Всесвітній день дзюдо: дзюдо найбільш відоме своїми видовищними кидковими техніками, але також містить у собі значну кількість сутичок на землі з використанням спеціалізованих захоплень, контрольних захоплень, фіксаторів рук і задушливих технік. У дзюдо особлива увага приділяється безпеці та повноцінній фізичній активності для досягнення максимальної фізичної форми.
Міжнародний день анімації: дата святкування обрана невипадково. Саме у цей день у 1892 році художник та винахідник з Франції Еміль Рено продемонстрував поважній паризькій публіці, котра зібралася у залі “Кабінету фантастики” музею Гревен, рухомі зображення, відтворені на екрані (простіше кажучи — мультфільми).
День любителів плюшевих тварин: перше великомасштабне виробництво м’яких іграшок було організовано німецькою компанією Steiff у 1880 році. Одним із перших плюшевих тварин у Сполучених Штатах була Ithica Kitty, дебют якої відбувся у 1892 році.
Міжнародний день креольської мови та культури: офіційне свято, історія якого розпочалася 1983 року, а ініціатором створення виступила ЮНЕСКО. Головна мета події — підтримати креольську культуру та мову, адже в різних країнах світу проживають люди, які належать до креольської спільноти.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День визволення України від фашистських загарбників та День бабусь та дідусів
- Чехія – Національне свято Чеської Республіки
- Греція – День Охі
- США – Національний день працівників першої допомоги та Національний день шоколаду
Цього дня у світі:
- 1913 — відкрито трамвайний рух у Вінниці.
- 1920 — країни Антанти підписали з Королівством Румунія “Бессарабський протокол”, який віддавав Бессарабію Румунії.
- 1938 — 17 тисяч польських євреїв заарештовано у Третьому Рейху і відіслано до польського кордону. Польський уряд відмовляється їх прийняти. Вислані залишаються між двома країнами у таборі біженців.
- 1989 — Верховна рада Української РСР ухвалила закон про державний статус української мови (Закон “Про мову в Українській РСР”).
- 1993 — Сенат Австралії визнав Голодомор в Українській СРР актом геноциду.
- 2007 — представлений список “100 геніїв сучасності, які живуть сьогодні” британської газети The Daily Telegraph. До нього увійшов український художник Іван Марчук.
Яке сьогодні церковне свято:
28 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святої Параскеви. Дівчина народилася в сім’ї заможного сенатора, але вирішив вести аскетичне життя ще в досить юному віці. За часів правління імператора Діоклетіана почалися гоніння за християнами. Параскеву тоді схопили і привели на суд. Її довго мучили, а потім обезголовили.
Прикмети:
- З вишні листя ще не опало — тепло буде триматися довго
- На деревах вранці іній — чекайте на мороз
- Навколо місяця коло — буде сильна буря
- У ранішні години туман — до відлиги
- Якщо цього дня побачили білку — буде потепління
Традиції:
- У свято 28 жовтня молилися святій Параскеві про сімейне щастя, зцілення від хвороб, позбавлення від душевних травм, здоров’я домашньої худоби і про легкі пологи.
- Молодята в цей день запрошували в гості батьків, показували свій побут і пригощали пиріжками. Зять готував страви для тестів, а невістка годувала свекра і свекруху
Іменини сьогодні святкують:
Анна, Панас, Наум, Степан, Терентій, Тимофій, Микола, Іван, Максим, Арсеній.
- За даними синоптиків у суботу, 28 жовтня, у низці областей дощитиме. По всій країні очікуються пориви вітру.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 27 жовтня.
Адміністрація Дональда Трампа на початку 2025 року звернулася до українського уряду з проханням прийняти невизначену кількість депортованих зі США громадян інших країн. Про це свідчать документи, з якими ознайомилось видання.
Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні завершили проєкт EU4UASchools: Build Back Better, спрямований на відновлення освітньої інфраструктури у постраждалих від війни регіонах.
Влада Литви, Латвії та Польщі відмовилася пропустити через свій повітряний простір літаки, якими планували дістатися до Москви президент Сербії Александар Вучич та прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Політики мали взяти участь у параді 9 травня.
Частка тих, хто позитивно ставиться до формату національного телемарафону “Єдині новини”, знизилась із 45% у 2022-му до 17% у 2024 році.
Ввечері 6 травня Індія атакувала Пакистан. У двох прикордонних районах індійського Кашміру чути інтенсивні обстріли та гучні вибухи.