29% українців вважають, що російську мову варто вчити у школі на рівні з іноземною – КМІС
Джерело: Київський міжнародний інститут соціології
Опитування, проведене КМІС, показало, що 29% українців вважають, що російську мову потрібно вивчати у школах і виділяти на це стільки ж часу, або менше, аніж на вивчення інших іноземних мов (англійської, німецької тощо).
У КМІС зауважили, що ставлять питання про вивчення російської мови у школах з 1990-х років, і востаннє відповідне опитування проводили у 2023 році. Тоді було зафіксовано значний зріст частки осіб, які зовсім проти вивчення російської у школах.
Станом на початок 2025 року кількість тих, хто зовсім проти вивчення російської мови у школі продовжує зростати: якщо у 2023 таких було 52%, то зараз – 58%.
Також зменшується кількість тих, хто вважає, що російську потрібно вчити – з 42% у 2023 до 38% у 2025.
“При цьому треба врахувати, що серед цих 38%, які вважають, що російську мову варто вивчати, лише 9% говорять про вивчення на рівні української мови або принаймні вищому рівні, ніж інші іноземні мови (наприклад, англійська мова). Решта 29% вважають, що вивчати варто на рівні інших іноземних мов або навіть нижчому рівні”.
Загалом же, на питання про те, який час на вивчення російської мови в українських школах потрібно виділяти, респонденти відповіли так:
- така ж кількість часу, як і на вивчення української – 3%
- менше часу, аніж на вчення української, але більше, аніж на вивчення інших іноземних мов – 6%
- така ж кількість часу або менше, аніж на вивчення іноземних мов – 29%
- не треба вчити російську мову зовсім – 58%
- важко відповісти – 4%
Якщо зважати на регіональний поділ, за збереження російської мови у школах виступають 25% опитаних на заході, 36% опитаних у центрі, 51% опитаних на півдні та 57% опитаних на сході.
На питання про те, чому потрібно вивчати російську мову у школах, опитані відповіли наступним чином:
- одна з іноземних мов, яку варто знати – 38%
- в Україні багато людей розмовляють російською, мають російськомовне оточення, маємо ситуацію, яка склалась історично – 32%
- варто знати мову ворога – 14%
- потрібно вивчати, якщо є особисте бажання – 9%
- потрібно знати мову сусідів, коли ситуація налагодиться – 8%
- задля споживання російськомовного продукту (література, культура тощо) – 6%
- мова поза політикою, російська мова не винна у війні – 5%
Опитування проводилось упродовж 14 лютого – 4 березня 2025 року методом телефонних інтерв’ю. Загалом опитано 1029 респондентів віком від 18-ти років з громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (окрім тимчасово окупованих територій).
- Опитування свідчить, що більшість українців не виїжджатимуть до іншої держави на постійне місце проживання після завершення війни та повного відкриття кордонів.
У сучасній війні культурний фронт стає не менш важливим за бойовий. Музика і мистецтво допомагають військовим переживати найскладніші моменти, відновлювати сили і зберігати людяність попри жахіття війни. Культурний десант – це мобільні творчі групи, які несуть цю підтримку прямо на передову, створюючи особливий простір відновлення і спротиву через мистецтво.
Верховний суд штату Вісконсин, де зараз більшість мають ліберальні судді, скасував закон 1849 року, що фактично забороняв аборти. Рішення ухвалили 4 голосами проти 3. Суд постановив, що старий закон був замінений новішими нормативними актами, які регулюють доступ до абортів, зокрема після того, як плід стає життєздатним поза утробою.
У середу, 3 липня, погоду в Україні формуватиме зона підвищеного тиску. Це означає, що хмар буде менше, сонця більше, а температура – вища, особливо у західних та південних регіонах.
3 липня відзначають Всесвітній день без поліетиленових пакетів. За церковним календарем сьогодні день пам’яті святого мученика Якинта.
З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.