29 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

29 вересня відзначається Всесвітній день серця, Міжнародний день глухих, Всесвітній день мігрантів і біженців; в Україні – День пам’яті трагедії в Бабиному Яру. За церковним календарем – день пам’яті святого преподобного Киріяка самітника.

Всесвітній день серця. Це свято було започатковане 2000 року за ініціативи Всесвітньої федерації серця та за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і ЮНЕСКО. Метою Всесвітнього дня серця є підвищення обізнаності про серцево-судинні захворювання, які є основною причиною смертності у світі. Щороку від серцево-судинних захворювань помирає понад 17 мільйонів людей. Багатьох із цих захворювань можна уникнути завдяки змінам у способі життя, таким як здорове харчування, регулярна фізична активність, відмова від тютюнопаління та зменшення споживання алкоголю.

Міжнародний день глухих. Це свято було започатковане 1958 року на честь створення Всесвітньої федерації глухих 1951 року. У цей день проводяться різноманітні заходи, спрямовані на підтримку прав глухих людей, популяризацію жестової мови та забезпечення рівного доступу до освіти, працевлаштування та послуг.

Всесвітній день мігрантів і біженців. Припадає на останню неділю вересня. Це свято було започатковане 1914 року Папою Пієм X, який закликав молитися за мігрантів, особливо італійців, які вимушено мігрували за кордон.

День пам’яті трагедії в Бабиному Яру. Цей день присвячений вшануванню пам’яті жертв масових розстрілів, здійснених нацистами під час Другої світової війни. Наймасовіші розстріли відбулися 29-30 вересня 1941 року, коли було вбито майже 34 тисячі євреїв, мешканців Києва.

Бабин Яр став символом “Голокосту від куль” і нацистської політики масового знищення людей. Протягом окупації Києва, від 1941 до 1943 року, в Бабиному Яру було розстріляно близько 100-150 тисяч осіб, серед яких були не лише євреї, але й роми, радянські військовополонені, підпільники, душевнохворі та інші.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • Англія, Ірландія – День архангела Михаїла
  • Аргентина – День винахідника
  • Бруней – День Конституції
  • Еквадор – День бабусі та дідуся
  • США – Національний день кави мокачино

Цього дня у світі:

  • 1515 — підписано “вічний мир” між Францією та Швейцарією.
  • 1669 — Михаїл I коронований як Король Речі Посполитої.
  • 1739 — за Белградським договором Російська імперія отримала від Османської імперії Азов і Запоріжжя.
  • 1789 — Конгрес США проголосував за створення американської армії.
  • 1793 — в британському спортивному журналі вперше згадано про гру в теніс
  • 1829 — після реорганізації лондонської поліції у Великій Британії засновано Скотленд-Ярд, офіційне поліцейське розслідувальне управління.
  • 1897 — у театрі “Олімпо”, що в Буенос-Айресі, на прем’єрі вистави “Креольський суд” було вперше виконано танго.
  • 1922 — в Звенигородці на Черкащині під час інспірованого більшовицькими агентами “з’їзді” отаманів Холодного яру, було заарештовано більшість цих отаманів. Передчуваючи лихе, на цей “з’їзд” не прибули отамани Чорний Ворон, Ґонта та деякі інші.
  • 1926 — закрита й проголошена музеєм Києво-Печерська лавра.
  • 1938 — засуджено до страти українського письменника, бандуриста Гната Хоткевича.
  • 1941 — початок масових убивств у Бабиному Яру.
  • 1954 — засновано Європейську організацію з ядерних досліджень.

Яке сьогодні церковне свято:

29 вересня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Киріяка самітника. Він народився в Коринті 448 року. Його батько, Іван, був пресвітером святої соборної церкви, а мати звали Євдоксія. З раннього віку Киріяк виявляв глибоку побожність і любов до читання Святого Письма. У 18 років він вирішив залишити світське життя і вирушив до Єрусалима, щоб присвятити себе служінню Богові. У Єрусалимі він приєднався до монастиря, заснованого святим Євсторгієм, а згодом перейшов до лаври святого Євтимія Великого. Киріяк провів багато років у пустелі, ведучи суворе аскетичне життя. Він був відомий своєю духовною мудрістю, строгим постом і молитвою. Преподобний Киріяк помер 557 року у віці 109 років.

Прикмети:

  • За вікном тепла погода — ще нескоро прийде холод
  • Галки збираються в зграї — буде хороша погода
  • На деревах листя жовте, але ще не опадає — до довгої осені

Традиції:

  • За традицією цього дня селяни стригли овець, а жінки займалися заготовлянням на зиму капусти.
  • Сни проти 29 вересня вважалися порадою від Вищих Сил.

Іменини сьогодні святкують:

Іван.

Колишній чемпіон світу в надважкій вазі Тайсон Ф’юрі не згоден оцінками суддів у реванші з володарем поясів WBA, WBO та IBO Олександром Усиком.

За даними аналітиків, Кремль розширює програму популяризації служби в армії серед молоді, в тому числі й на тимчасово окупованих територіях України, з метою довгострокових військових дій в Україні та можливих майбутніх збройних конфліктів із західними країнами.

22 грудня в Україні відзначається День енергетика та День працівників дипломатичної служби. За церковним календарем вшановують пам’ять святої великомучениці Анастасії.

За даними синоптиків, в неділю, 22 грудня, в низці областей України очікуються оапди у вигляді мокрого снігу.

У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся довгоочікуваний реванш між Олександром Усиком та Тайсоном Ф’юрі. Український чемпіон здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого протистояння. Офіційні суддівські оцінки становили 116–112 на користь Усика.