30-хвилинні заняття спортом покращують пам’ять – дослідження
Джерело: The Guardian
Дослідження показало, що фізична активність – ходьба чи їзда на велосипеді – покращують когнітивні здатності на увесь день та на наступний день.
Дослідження, проведене в Університетському коледжі Лондона показало, що 30 хвилин помірної чи інтенсивної активності та нічний сон не менше шести годин, можуть допомогти покращити когнітивні функції на наступний день.
“Висновок такий, що фізична активність корисна для мозку, а хороший сон цьому сприяє”, – зауважила докторка Мікаела Блумберг, авторка дослідження.
Фахівці наголосили, що раніше фізичну активність пов’язували як з короткотривалим покращенням когнітивних функцій, так і зі зменшенням ризику розвитку деменції.
Та, додала Блумберг, низка досліджень, які вивчали короткотривалий вплив, були лабораторними і в більшості відслідковували реакції у часових межах від хвилини до годин.
Ці дослідження передбачали, що покращення пов’язані зі збільшенням притоку крові до мозку та стимуляцією хімічних речовин – нейротрансмітерів.
Та зараз вчені запевняють, що вивчили короткотривалий вплив фізичної активності у реальному житті, і виявили не лише користь для мозку, а й те, що вона зберігається довше, ніж очікувалось.
У статті для Міжнародного журналу поведінкового харчування та фізичної активності, Блумберг та її колеги повідомили, що у їхньому досліді взяли участь 76 осіб віком від 50 до 83 років, які не страждають деменцією чи когнітивними порушеннями.
Вони повинні були носити акселерометр протягом восьми днів, щоб можна було відслідковувати їхній сон та фізичну активність у повсякденному житті.
Щоденно учасникам дослідження пропонували пройти прості онлайн-тести на когнітивні здібності, аби перевірити їхню пам’ять, увагу, швидкість оброблення інформації тощо.
Результати показали, що кожна 30-хвилинна помірна чи інтенсивна фізична активність минулої доби на 2%-5% покращувала показники епізодичної та робочої пам’яті поточної доби.
За словами Блумберг, невдовзі таке дослідження вони проведуть серед осіб з когнітивними порушеннями.
“Ідея полягає у тому, що для людей з легкими когнітивними порушеннями навіть незначне підвищення когнітивних здатностей може мати величезне значення”, – сказала вона.
Дослідження також виявило, що кожне 30-хвилинне збільшення сидячого образу життя пов’язане з невеликим зниженням показників робочої пам’яті наступного дня, а у тих, хто спав щонайменше шість годин на добу, наступного дня були вищі показники епізодичної пам’яті, уважність та швидкість фізичної активності порівняно з тими, хто спав менше.
- Дослідження вчених Університету Вашингтону засвідчило, що під час пандемії COVID-19 карантинні заходи призвели до прискореного дозрівання мозку у підлітків. У дівчат це відбувалося відчутніше, ніж у хлопців.
Британський актор Г’ю Грант став неочікуваним героєм соціальних мереж після свого візиту на чемпіонат Вімблдону 2025 року, задрімавши безпосередньо під час тенісного турніру.
Росія зобов’язана компенсувати Україні збитки, завдані під час повномасштабної війни, заявив канцлер Німеччини Фрідріх Мерц на полях Конференції з відновлення України у Римі. За оцінками Берліна, сума завданих збитків становить близько 500 мільярдів євро.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
Американська співачка Бейонсе отримала випадкову хвилю схвалення та захоплення від російських громадян після свого концерту поблизу Вашингтона у межах світового туру Cowboy Carter. Увагу російських користувачів привернуло сценічне вбрання виконавиці, виконане в червоному, синьому та білому кольорах.
В Офісі президента нині оцінюють можливість звільнення двох міністрів — освіти і науки Оксена Лісового та охорони здоров’я Віктора Ляшка.