4 червня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
4 червня відзначають Міжнародний день дітей-жертв агресії та Міжнародний день боротьби з карієсом. Християни сьогодні вшановують святого Митрофана.
Міжнародний день дітей-жертв агресії: запроваджено Генеральною Асамблеєю ООН 19 серпня 1982 року на її надзвичайній спеціальній сесії. День відзначається у роковини першого нальоту ізраїльської авіації на Бейрут та низку інших населених пунктів Лівану, проведеного 4 червня 1982 року, під час якого загинула велика кількість мирних жителів, серед яких були й діти.
Міжнародний день боротьби з карієсом: уперше проведений 2013 року з ініціативи стоматологів і має на меті привернути увагу до проблеми карієсу, який є найпоширенішим захворюванням у світі. Карієс — це прогресивне захворювання зубів, яке виникає через демінералізацію кісткових тканин. Це бактеріальна інфекція порожнини рота, яка виникає внаслідок дії внутрішніх чи зовнішніх чинників.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День працівників водного господарства, День працівників місцевої промисловості та День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України
- Тонга – День проголошення Незалежності
- Нідерланди – День бабусь і дідусів, прабабусь та прадідусів
- Молдова – День банківського працівника
- Казахстан – День державних символів
- Фінляндія – День пам’яті Карла Густава Еміля Маннергейма і День прапора фінських сил оборони
- Угорщина – День національної єдності
- Естонія – День національного прапора
- Гана – День пам’яті перевороту 1979 року
- Киргизстан – День поминання
Цього дня у світі:
- 907 — завершення періоду правління в Китаї династії Тан
- 1070 — перша письмова згадка про сир Рокфор
- 1286 — Королівство Єрусалимське було об’єднане під владою короля Кіпра Генріха II
- 1500 — Київ, згідно з Магдебурзьким правом, був звільнений від усіх торгових мит
- 1630 — Тарас Трясило під Переяславом розгромив поляків на чолі з Конецпольським
- 1664 — Новий Амстердам перейменували на Нью-Йорк
- 1665 — Іспанська королева Марія Анна Австрійська (Mariana de Austria) підписала указ про перейменування Розбійничих островів (так названих Фернаном Магелланом) на Маріанські
- 1771 — Дансько-норвезький мореплавець Вітус Йонас Беринг відкрив Аляску
- 1775 — 4-5 червня (за іншими даними 15-16 червня) за наказом Катерини II російські війська під командуванням генерала П.Текелі зруйнували Запорізьку Січ
- 1865 — в американському штаті Огайо скоєно перше в історії пограбування поїзда
- 1874 — відбулися перші загальні збори Товариства ім. Т. Г. Шевченка
- 1921 — у Франції вперше представлено парфуми “Шанель” (“Chanel № 5”)
- 1942 — почалась битва за атол Мідуей, одна з найвидатніших битв 2-ї Світової війни
- 1944 — частини 5-ї армії США війська вступили до Рима
- 1946 — Хуан Перон став президентом Аргентини
- 1954 — Прем’єр-міністри Франції та В’єтнаму Жозеф Ланьє і Буу Лок підписали у Парижі договір “про повну незалежність В’єтнаму”
- 1973 — новітній радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144 потерпів катастрофу під час демонстративного польоту на авіасалоні в Ле Бурже. Літак загорівся в повітрі, впав і вибухнув, весь екіпаж загинув.
- 1989 — акція протесту на майдані Тяньаньмень в столиці Китаю, Пекіні, була жорстоко придушена танками, загинуло сотні громадян.
- 1989 — залізнична катастрофа біля Уфи — найбільша в СРСР. Під час проходження двох пасажирських потягів відбувся вибух паливно-повітряної суміші, яка утворилася в результаті аварії на трубопроводі, що проходив за 900 метрів. Загинуло 575 осіб (за іншими даними — 645), поранено понад 600
- 1992 — Дата прийняття герба Казахстану
- 1996 — перший політ Ariane 5. Ракета-носій вибухнула через 37 секунд.
- 1998 — Террі Ніколс засуджений до довічного ув’язнення за участь у теракті в Оклахома-Ситі.
- 2014 — Офіційна дата заснування 25-го окремого мотопіхотного батальйону “Київська Русь”
Яке сьогодні церковне свято:
4 червня в церковному календарі – день пам’яті святого Митрофана. Святий Митрофан жив у часи імператора Костянтина Великого, який був першим імператором, вірним Богові. Митрофан народився у сім’ї царського року, його батько, римлянин Дометій, зрікся ідолопоклонництва та обрав шлях християнства. Під час переслідувань християн у Римі Дометій вирушив з синами до Візантії. Після смерті архієрея Прова Митрофан став його наступником. Коли імператор Костянтин прибув до Візантії і побачив Митрофана, то взяв його з собою до Рима. 325 року Митрофан помер, а його мощі виявилися нетлінними.
Прикмети:
- Рясна роса зранку – рік буде врожайним
- Заспівали солов’ї – погода найближчими днями буде сонячною
- Густий туман – урожай грибів виявиться багатим
Традиції:
- Цього дня молоді дівчата плели вінки та пускали їх по воді. Так намагалися ворожити на своє майбутнє. Якщо вінок попливе — буде дівчина щаслива, а якщо потоне — чекайте на нещастя.
- У святого Митрофана просять позбавити від диявольських спокус, моляться за добрий урожай, достаток і сімейне благополуччя.
Іменини сьогодні святкують:
Іван, Назар, Петро, Софія, Марія, Марфа.
- За даними синоптиків у вівторок, 4 червня, у більшості українських областей пройдуть дощі.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 3 червня.
Росія відмовилася виконати вимоги президента Дональда Трампа щодо припинення війни проти України. Намагаючись затягнути переговори, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що встановлення “жорстких дедлайнів” — це “марна справа”.
У Великій Британії створили бот зі штучним інтелектом dAIsy (“Дейзі”), який імітує найпопулярнішу ціль телефонних шахраїв — літню жінку. Бабуся Дейзі здатна дуже довго говорити про рецепти, схеми вʼязання і нічне небо, забираючи час шахраїв, який вони могли б витратити на обман реальних людей.
Військовослужбовець, боєць 3-ої окремої штурмової бригади ЗСУ, український комік Віктор Розовий встав з крісла колісного і зробив перші кроки після осколкового поранення голови на фронті.
Уряд Росії запланував подальше зниження ціни на російський газ для Китаю, попри рекордні збитки “Газпрому”.
Книга рекордів Гіннеса визнала 108-річну жительку Японії Шіцуї Хакоїсі найстарішою перукаркою у світі.