5 грудня – річниця Будапештського меморандуму: підписання та недотримання зобов’язань

Джерело: Букви

29 років тому, 5 грудня, США, Велика Британія та Росія у Будапешті (Угорщина) підписали меморандум про надання Україні гарантій безпеки з боку ядерних держав в обмін на відмову України від ядерної зброї.

Міжнародна угода, підписана 5 грудня 1994 року, гарантувала Україні неподільність її територіальної цілісності та політичної незалежності, а також відмову від застосування сили чи погроз силою проти неї.

Передумови підписання Будапештського меморандуму

Після розпаду СРСР Україна стала незалежною державою, яка отримала значний ядерний арсенал. 

Спочатку Україна планувала зберегти ядерну зброю, але під тиском з боку  країн-членів НАТО вона погодилася відмовитися від неї. У 1994 році Україна підписала Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, в рамках якого зобов’язалася знищити весь свій ядерний арсенал протягом семи років.

В обмін на відмову від ядерної зброї Україна отримала гарантії безпеки від Росії, Великої Британії та США, оформлені у вигляді Будапештського меморандуму.

Порушення Будапештського меморандуму

Попри це, у 2003-му Росія вперше порушила цей меморандум своїми діями на острові Тузла. Острів Тузла розташований у Керченській протоці між Україною та Росією. У 2003 році Росія почала будувати дамбу на острові, що загрожувало перешкодити судноплавству до українських портів. Україна засудила ці дії Росії як порушення Будапештського меморандуму та звернулася до ООН з проханням вжити заходів для вирішення цього питання. 

ООН створила міжнародну комісію, яка повинна була розслідувати ситуацію. Комісія дійшла висновку, що Росія порушила Будапештський меморандум та її дії є незаконними.

У відповідь на рішення комісії ООН Росія погодилася припинити будівництво дамби, однак не вибачилася за свої дії і не виплатила жодних компенсацій Україні.

Пізніше, у 2014 році Росія знову порушила зобов’язання й незаконно окупувала Крим та розпочала війну на Донбасі

24 лютого 2022 року РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну й надалі погрожує світу ядерною зброєю.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.