У Києві відбулася реконструкція мирної акції «Революція на граніті» – фоторепортаж

Джерело: Букви

У Києві на Майдані Незалежності відбулась реконструкція мирної акції “Революція на граніті” від Української студентської ліги– з нагоди 33-ї річниці протестів.

2 жовтня 1990 року на Майдані Незалежності розпочалась мирна студентська акція – “Революція на граніті”. 17 жовтня 1990 року Верховна Рада України підтримала вимоги студентів-протестувальників щодо звільнення прем’єр-міністра та проведення нових виборів.

З цієї нагоди Українська студентська ліга організувала історичну реконструкцію мирної акції “Революція на граніті”. Реконструкція має на меті відзначити історичне значення подій “Революції на граніті” для України та нагадати про важливість громадянського активізму та боротьби за демократичні цінності. А також сприяти зміцненню єдності студентської спільноти в  Україні і підкреслити її важливу роль у суспільстві.

Що відомо про “Революцію на граніті”?

Наприкінці 80-х років ХХ століття внаслідок політики демократизації та гласності в СРСР постало багато українських громадських товариств, спілок, студентських організацій, метою яких було відновлення української незалежної держави.

25 травня 1989 року офіційно було зареєстровано Студентське братство Львова – об’єднання студентів-однодумців, що реальними справами впливали на кристалізацію української ідентичності серед молоді й опонували комуністичній ідеології.

Піком протистояння з радянським режимом стала акція протесту та голодування студентської молоді в Києві на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) з 2 до 17 жовтня 1990 року, яка ввійшла в історію як “Революція на граніті”.

Її особливістю було те, що рушійною силою виступили не політики, а студентська молодь. Обговорюючи антикомуністичні протести ровесників з інших країн – Чехословаччини, Болгарії, Румунії, Польщі та Китаю, українські студенти прагнули активними діями домогтися негайних і рішучих демократичних змін у суспільстві та державі.

За спільним рішенням студенти висунули п’ять основних вимог:

  • звільнення прем’єр-міністра УРСР Віталія Масола;
  • проведення в Українській РСР нових виборів;
  • проходження строкової військової служби громадянами України поза межами республіки тільки за їхньої згоди;
  • створення тимчасової комісії Верховної Ради УРСР із питання націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України;
  • відкладення підписання нового союзного договору між республіками СРСР.

За 16 днів жовтня 1990 року організований студентами протест домігся виконання висунутих його учасниками п’яти вимог.

Успіх акції базувався на двох головних постулатах – ретельній підготовці та дисципліні. Символом протесту стали білі пов’язки на головах учасників голодування.

21 квітня переважна більшість сербів на півночі Косово бойкотували місцевий референдум стосовно того, чи слід усунути мерів-албанців чотирьох муніципалітетів, чиє призначення призвело до хвилі протистоянь минулого року.

У Центрі національного спротиву поінформували про нову небезпеку для українських аграріїв на тимчасово окупованих територіях України. Зокрема землеробів застерігають від так званих “пільгових кредитів” від росіян.

21 квітня розпочинаються спільні литовсько-польські тактичні навчання з авіаційним елементом “Хоробрий грифон 24/II/Brave Griffin 24/II”. У навчаннях також візьмуть участь союзники із США та Португалії.

Українські війська можуть зазнати додаткових невдач у найближчі тижні, очікуючи на вже ухвалену військову допомогу США, яка дозволить Україні стабілізувати фронт, однак, ймовірно, постачання зможуть пригальмувати нинішній російський наступ.

Сьогодні, 21 квітня, п’ята річниця другого туру президентських виборів 2019 року, які завершилися перемогою тоді…