5 грудня – річниця Будапештського меморандуму: підписання та недотримання зобов’язань

Джерело: Букви

29 років тому, 5 грудня, США, Велика Британія та Росія у Будапешті (Угорщина) підписали меморандум про надання Україні гарантій безпеки з боку ядерних держав в обмін на відмову України від ядерної зброї.

Міжнародна угода, підписана 5 грудня 1994 року, гарантувала Україні неподільність її територіальної цілісності та політичної незалежності, а також відмову від застосування сили чи погроз силою проти неї.

Передумови підписання Будапештського меморандуму

Після розпаду СРСР Україна стала незалежною державою, яка отримала значний ядерний арсенал. 

Спочатку Україна планувала зберегти ядерну зброю, але під тиском з боку  країн-членів НАТО вона погодилася відмовитися від неї. У 1994 році Україна підписала Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, в рамках якого зобов’язалася знищити весь свій ядерний арсенал протягом семи років.

В обмін на відмову від ядерної зброї Україна отримала гарантії безпеки від Росії, Великої Британії та США, оформлені у вигляді Будапештського меморандуму.

Порушення Будапештського меморандуму

Попри це, у 2003-му Росія вперше порушила цей меморандум своїми діями на острові Тузла. Острів Тузла розташований у Керченській протоці між Україною та Росією. У 2003 році Росія почала будувати дамбу на острові, що загрожувало перешкодити судноплавству до українських портів. Україна засудила ці дії Росії як порушення Будапештського меморандуму та звернулася до ООН з проханням вжити заходів для вирішення цього питання. 

ООН створила міжнародну комісію, яка повинна була розслідувати ситуацію. Комісія дійшла висновку, що Росія порушила Будапештський меморандум та її дії є незаконними.

У відповідь на рішення комісії ООН Росія погодилася припинити будівництво дамби, однак не вибачилася за свої дії і не виплатила жодних компенсацій Україні.

Пізніше, у 2014 році Росія знову порушила зобов’язання й незаконно окупувала Крим та розпочала війну на Донбасі

24 лютого 2022 року РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну й надалі погрожує світу ядерною зброєю.

У ЦДЗУ зауважили, що чергова пресконференція президента Володимира Зеленського вкотре продемонструвала небажання глави держави обговорювати найбільш нагальне для українського суспільства питання. Попри одноголосне прохання військових та закону.

Лідер фракції “європейська Солідарність” Петро Порошенко наголосив, що відбудова у Львові Музею Шухевича, який зруйнував російський дрон, не може перетворюватись у тему для політичних чвар. 

Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков прокоментував заяви про переговори, які нібито ведуться, про закриття кордону з Польщею.

Триває сімсот тридцять п’ята доба широкомасштабного вторгнення РФ в Україну. Протягом доби на фронті відбулось 79 бойових зіткнень між українськими захисниками та російськими окупантами.

Пентагон вирішує, чи варто використовувати останнє джерело фінансування військової допомоги, що залишилося, для підтримки зусиль України у боротьбі з російською агресією, навіть без гарантій того, що ці кошти будуть компенсовані Конгресом.