6 грудня – День Збройних сил України
Джерело: Букви
6 грудня в Україні – День Збройних сил України.
День ЗСУ було встановлено постановою ВРУ 1993 року. Відзначається щорічно 6 грудня — в день ухвалення 1991 року закону України “Про Збройні сили України”.
Свято збігається з початком Першого Зимового Походу армії УНР.
До російсько-української війни у цей день відбувалась урочиста церемонія покладання квітів до могили Невідомого солдата, відбувалися урочисті збори, церемонії вручення державних нагород, святкові концерти, а також феєрверки у містах розташування керівних центрів українського війська.
Особливим День ЗСУ став з 2014 року, коли почалась російсько-українська війна і воїни України стали на захист держави.
Згідно з Конституцією, армія обороняє країну, її територіальну цілісність, суверенітет та недоторканість.
У ЗСУ є три основні види військ – Сухопутні, Повітряні сили та Військово-морські сили. Є також окремі роди військ, зокрема Десантно-штурмові, Війська зв’язку та кібербезпеки, Сили спецоперацій, Сили територіальної оборони, Медичні сили, Сили підтримки й Сили логістики.
Кожен має свій професійний святковий день, проте 6 грудня об’єднує всіх військовослужбовців України.
Наймолодший рід сил сучасних ЗСУ — це Сили територіальної оборони, створені відповідно до закону “Про основи національного спротиву”, який набув чинності 1 січня 2022 року.
У законі мовиться, що у мирний час у складі територіальної оборони (ТрО) служитимуть 10 000 військових, а під час особливого періоду – понад 130 000 військових.
З 24 лютого 2022 року, коли розпочалось повномасштабне вторгнення, до лав ТрО доєднались тисячі українців, які обороняли Батьківщину від окупантів на Київщині, Чернігівщині, Сумщині.
Разом з бійцями інших видів і родів військ сили ТрО обороняли Маріуполь. Брали участь у контрнаступі на Харківщині. Тримають оборону Миколаєва й Запоріжжя, звільняють Донбас та Херсонщину.
У лавах ЗСУ, станом на 28 листопада, служать майже 60 000 жінок, що є найвищим показником серед війск країн-членів НАТО. Безпосередньо у бойових діях беруть участь близько 5 000 захисниць.
З 2017-го українські захисниці отримали доступ до майже всіх бойових та офіцерських посад. Парамедикині, артилеристки, снайперки, розвідниці, командирки рот і взводів виконують військовий обовʼязок на передовій і в тилу нарівні з чоловіками.
Після 24 лютого 2022 року, за результатами різноманітних соцопитувань, рівень довіри українців до ЗСУ – понад 90%.
У світовому рейтингу за версією Global Fire Power, Збройні сили України нині на 15 місці серед найпотужніших армій світу. За останній рік Україна піднялася в ньому на сім позицій.
- 6 грудня 2023 року – 651 день повномасштабного російського вторгнення. За цей час захисники та захисниці України знищили понад 300 000 тисяч російських окупантів та тисячі одиниць ворожої техніки.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 26 грудня. З початку доби відбулося 164 бойових зіткнення.
Російські війська активізували обстріли та діяльність диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ) на Херсонщині, повідомив очільник місцевої ОВА Олександр Прокудін в етері телемарафону.
У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 25 грудня. З початку доби відбулося 211 бойових зіткнень.
У вечір Різдва у ГУР вшанували подвиг розвідників-диверсантів, котрі серед перших перенесли війну на територію ворога, — воїнів підрозділу “Братство” у складі “Спецпідрозділу Тимура” ГУР МО України — Максима “Непийпива” Михайлова, Тараса “Тарасія” Карпюка, Юрія “Святошу” Горовця, Богдана “Аполлона” Лягова.
У Франції завершилося навчання українських пілотів та наземного персоналу для винищувачів Dassault Mirage 2000−5F. Підготовка тривала пів року.