6 січня в Україні відзначають Водохреще
Джерело: Букви
Сьогодні, 6 січня, католицькі, протестантські та більшість православних церков святкують Хрещення Господнє або Богоявлення.
Водохреще, або Йордан чи Хрещення Господнє є третім і останнім великим святом у різдвяно-новорічному циклі, присвяченому Ісусу Христу.
Богоявлення – це тридення. Його, як і на Різдво, розпочинає пісна кутя на Святвечір; далі – день самого Водохреща, або Йордан, і наступний день – Іоанна Хрестителя. На це свято згадується і прославляється Євангельська подія – хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем.
У Святому Письмі йдеться, що під час хрещення на Ісуса із неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух, і пролунав голос Божий, тому свято і називається Богоявленням. У всіх храмах на Хрещення служиться святкова літургія, яка завершується великим освяченням води.
Для цього на річці із льоду потрібно вирубати хрест і полити його буряковим чи калиновим соком. Біля хреста також з льоду слід побудувати престол, оздобивши все аркою з ялинкових або соснових гілок, які нагадували “царські врата”. Після короткої служби священник освячує воду опусканням в неї срібного хреста.
Християни вірять, що така вода має багато корисних, лікувальних властивостей. Наші предки зберігали її впродовж року і вживали при різних потребах, наприклад, при лихоманці або головному болю, змазували хворі місця, лікували дитячий переляк, окроплювали домівки, зрошували поля під час посіву.
Ще однією важливою традицією Водохреща є купання в ополонці. Багато людей переконані, що на Йордана вода набуває особливих властивостей, відбувається очищення душі і тіла, людина стає ближчою до Бога.
У народі існувало чимало прикмет, пов’язаних з Водохрещем. Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай. Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситиметься хліб. Якщо ніч зоряна – вродять горіхи та ягоди. На Водохреще востаннє співають колядки. У давнину після свята розпочинався новий весільній сезон, який тривав до Великого посту.
Водночас існують забобони, які забороняють робити низку справ на Водохреще.
Зокрема жінкам не дозволяли прати білизну протягом цілого тижня після Водохреща. Вважалось, що коли священик занурює хрест у воду, всі чорти вистрибують з річки і мерзнуть на землі до того часу, аж поки якась із жінок не прийде на річку прати білизну. Коли брудний одяг опускається у воду, нечиста сила знову повертається у водойму.
У деяких регіонах України прийнято кропити освяченою водою все господарство, окрім хліва зі свиньми, яких вважають нечистими тваринами.
Також на Водохреще не прийнято виконувати складну роботу, ворожити, дарувати дорогі подарунки тощо.
- Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Митрополит Епіфаній привітав українців з Різдвом Христовим.
Проєкт DeepState повідомив про окупацію села Лозова Харківської області. Натомість в оперативно-стратегічному угрупованні військ “Хортиця” кажуть, що там тривають бої.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 січня. Від початку цієї доби відбулося 199 бойових зіткнень.
За п’ять місяців Курської операції українські військові ліквідували понад 15 тисяч росіян, знищили сотні одиниць техніки та взяли в полон 860 російських військових, які поповнили обмінний фонд.
Народний депутат Олександр Федієнко повідомив, що тепер ТЦК дозволено анулювати відстрочку працівнику критично важливого підприємства.
Сьогодні, 6 січня, католицькі, протестантські та більшість православних церков святкують Хрещення Господнє або Богоявлення.