8 квітня – роковини смерті Маргарет Тетчер: життєвий та політичний шлях «Залізної леді»

Джерело: Букви
Сьогодні, 8 квітня, 11-ті роковини з дня смерті колишньої прем‘єр-міністерки Великої Британії Маргарет Тетчер.
Маргарет Хільда Тетчер народилася 13 жовтня 1925-го у британському місті Грантем, у родині бакалійника.
У дитинстві вона не тільки вчилася на відмінно, але і грала на піаніно, займалася хокеєм на траві, плаванням, спортивною ходьбою і відвідувала курси поетичної майстерності.
Маргарет мала дві вищі освіти: хімічну та юридичну. Після закінчення Оксфордського університету в 1947 році її прийняли в одну з популярних компаній на посаду хімикині-дослідниці.
У 1950 році майбутня “Залізна леді” вперше балотувалася до парламенту, але спроба виявилася невдалою. До палати громад від Консервативної партії вона потрапила у 1959 році. Тетчер обійняла посаду голови парламентського пенсійного комітету, поєднуючи цей пост із посадою голови комітету з національної безпеки.
У 1951 році Маргарет вийшла заміж за Деніса Тетчера. 15 серпня 1953-го у пари народилася двійня, дівчинка і хлопчик – Керол і Марк Тетчер.

Фото з відкритих джерел
У 1970 році Едвард Хіт призначив Тетчер на посаду міністерки оборони, а через п’ять років вона перемогла на виборах і стала лідеркою партії.
Перемога консерваторів в 1979 році на виборах до палати громад зробила Маргарет Тетчер прем’єр-міністеркою. Вона стала першою жінкою, яка зайняла цей пост у Великій Британії.
За 11 років перебування на посаді глави британського кабінету “Залізна леді” провела ряд жорстких економічних реформ, ініціювала передачу в приватні руки секторів економіки, де традиційно панувала монополія держави (авіакомпанії British Airways, газового гіганта British Gas і телекомунікаційної компанії British Telecom), виступала за збільшення податків.
Після окупації Аргентиною в 1982 році спірної території – Фолклендських островів, Тетчер відправила в південну Атлантику військові кораблі, і британський контроль над островами було відновлено в лічені тижні. Це стало ключовим фактором для другої перемоги консерваторів на парламентських виборах в 1983 році.
Третій термін прем’єрства став для Маргарет Тетчер найважчим. Після запровадження низки непопулярних заходів їй фактично не залишалося нічого іншого, окрім як покинути свій пост. У листопаді 1990 року Тетчер оголосила про свою добровільну відставку “в ім’я єдності партії і перспективи перемоги на загальних виборах”.
Період правління Тетчер був найдовшим строком прем’єрства у 20 столітті.
Всього через два роки після відставки, у 1992 році, Тетчер повернулася у політику. Після надання королевою Єлизаветою II їй титулу баронеси Маргарет стала членкинею палати лордів.

Фото з відкритих джерел
Починаючи з 2002 року стан здоров’я Маргарет Тетчер значно погіршився, і вона поступово відійшла від громадської та політичної діяльності. В останні роки життя “Залізна леді” пережила кілька мікроінсультів , а також страждала деменцією.
8 квітня 2013 року 87-річна баронеса Тетчер померла від інсульту. Згідно з її волею, її поховали на території Королівського шпиталю Челсі поруч із чоловіком.
У Великій Британії смерть Тетчер, яка провела багато жорстких реформ, викликала неоднозначну реакцію. По всій країні пройшли акції під гаслом “Відьма померла”, а однойменна пісня із фільму “Чарівник країни Оз” 1939 року зайняла перші місця в британських чартах.
Цікаві факти про Маргарет Тетчер
1. Наставником маленької Маргарет став рідний батько — Альфред Робертс. Він з ранніх років вчив її бути несхожою на інших і прагнути до лідерства. Він не визнавав фраз “Я не можу” і “Це занадто важко”. Примітно, що у нього не було вищої освіти, але це зовсім не заважало прищеплювати Маргарет любов до знань. Альфред із донькою були регулярними відвідувачами місцевої бібліотеки — брали по дві книги на тиждень, щоб читати по черзі.
2. Довше, ніж Маргарет Тетчер, у ХХ столітті країною керував тільки Вінстон Черчилль. Пост прем’єр-міністерки Великої Британії Маргарет займала протягом 11 років.
3. Найвідоміше прізвисько Маргарет Тетчер — “Залізна леді”. Так жінку назвали в радянській газеті “Красная звезда” за різкий вислів у бік Радянського Союзу. Маргарет дуже сподобалося прізвисько і вона охоче його використовувала. Наприклад, першу виборчу компанію жінка провела під гаслом “Великій Британії потрібна залізна леді”.
4. “Залізна леді” стала першою прем’єр-міністеркою, якій спорудили пам’ятник ще за життя. У лютому 2007 року в будівлі британського парламенту встановили пам’ятник Маргарет Тетчер. Її бронзова фігура стоїть навпроти фігури Вінстона Черчилля.
5. Тетчер отримала прізвисько “викрадачка молока” від своїх супротивників-лейбористів. Так вони відреагували на розпорядження Тетчер на посаді міністерки освіти скасувати безкоштовну роздачу молока школярам.
6. Політикиня мала дуже витончений смак і прекрасно вміла підбирати вбрання. Одного разу Маргарет і королева Єлизавета Друга прийшли на світський захід в дуже схожих строях. Відтак Тетчер запропонувала королеві погоджувати вбрання, але та відмовилася.
7. Однією з улюблених книг Тетчер була “Дорога до рабства” лауреата Нобелівської премії в галузі економіки Фрідріха фон Хайєка, написана в 1944 році.
Найкращі цитати “Залізної Леді”
90% наших турбот стосуються того, що ніколи не станеться.
Я виключно терпляча, за умови, що врешті-решт буде по-моєму.
Ніколи не слухайте осуду на свою адресу. Бо, навіть якби ви вміли ходити по воді, то будьте впевнені, хтось обов’язково скаже: “Дивіться, він навіть не вміє плавати”.
Ніколи не здавайся і ти побачиш, як здаються інші.
Неможливо зрозуміти всіх, якщо не прислухатися до кожного.
- 7 квітня свій 85-й День народження відзначає американський режисер, продюсер та сценарист, якого п’ять разів нагороджувався премією “Оскар”, Френсіс Форд Коппола.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 17 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 65 бойових зіткнень.
Міністр освіти і науки Оксен Лісовий під час години запитань до уряду в Верховній Раді повідомив, що базову військову підготовку пройдуть 75-80 тисяч студентів вищих навчальних закладів.
Начальник управління Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС Роман Цирень розповів про статистику пожеж в Україні.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс під час зустрічі з прем’єр-міністеркою Італії Джорджією Мелоні заявив, що Штати “оптимістично налаштовані” на те, що зможуть покласти край російсько-українській війні.
Міністр фінансів України Сергій Марченко та посол Японії в Україні Масаші Накаґоме підписали угоду, що передбачає надання Україні кредиту обсягом до 471,9 млрд японських єн (близько 3 млрд доларів США).