81% українців вважають, що підготовка до повномасштабної війни РФ була недостатньою – КМІС

Джерело: КМІС

Результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, свідчать, що 81% українців вважають недостатньою підготовку до повномасштабного вторгнення Росії.

Напередодні 24 лютого 2022 року 49% опитаних вважали реальною можливість повномасштабного вторгнення РФ, тоді як 39% вважали, що вторгнення не буде (при цьому більше вірили у неможливість вторгнення жителі півдня і сходу).

У травні 2022 року та в лютому 2025 року українці переважно вважали, що Україна зробила скоріше або абсолютно недостатньо для підготовки.

При цьому критичні оцінки навіть зросли – з 52% у травні 2022 року до 81% у лютому 2025 року стало більше тих, хто вважає докладені зусилля були недостатніми (з цих 81% вважають, що зусилля були абсолютно недостатніми – 43%, а решта 38% відповіли, що зусилля були скоріше недостатніми, хоча визнають, що дещо було зроблене).

Фото: КМІС

Згідно з опитуванням, 13% переконані, що Україна доклала достатньо зусиль (у травні 2022 року таких було 43%).

Респондентам, які відповіли, що Україна була скоріше або абсолютно неготовою до вторгнення, ставилося додаткове запитання про можливі, на їхню думку, причини.

Фото: КМІС

Результати опитування засвідчили, що серед населення немає однозначного консенсусу і бачення причин недостатньої підготовки до вторгнення.

Так, відносно найбільше респондентів говорили про те, що політичній владі не вдалося докласти необхідних зусиль (41% серед тих, хто вважає, що Україна не була готовою), і що саме населення не вірило і не готувалося (32%).

Також досить багато респондентів говорили про вплив проросійських сил та агентів (21%), про недостатню підтримку Заходу (16%), про те, що Росія володіла занадто великими ресурсами (15%).

Відносно найрідше респонденти обирали такі відповіді, як те, що військове командування не змогло докласти належних зусиль (13%), і що за цей період об’єктивно неможливо підготуватися і все врахувати (10%).

У всіх регіонах простежується відсутність виразного консенсусу і респонденти називали строкату палітру відповідей-пояснень, підкреслили у КМІС.

Опитування було проведене методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів. У ньому взяли участь 1000 респондентів у віці 18 років і старше) – громадян України, які на момент опитування проживали на території, яка контролювалася урядом України.

У Москві розпочався демонтаж двох Z-інсталяцій біля посольства США. Робітники почали розбір конструкцій, серед яких панно з написом “Мы вместе” у кольорах російського прапора, та один із символів повномасштабної російської агресії проти України – ZVO.

Міноборони допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України наземний роботизований комплекс “Лють” українського виробництва, призначений для виконання широкого спектра завдань у складних умовах. Зокрема, для ведення спостереження та вогневої підтримки дій наших підрозділів. 

14 березня президент Володимир Зеленський надав українському пілоту F-16 Олексію Месю звання Героя України посмертно.

Канцлер ФРН Олаф Шольц спільно з президентом Франції Емманюелем Макроном пообіцяли Україні подальшу військову підтримку після оприлюднення результатів телефонної розмови Дональда Трампа з Путіним.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 березня. Загалом від початку цієї доби відбулося 120 бойових зіткнень.