97% вибілених коралів загинули: Великий бар’єрний риф під загрозою
Джерело: IFLScience
Зміни клімату загрожують Великому кораловому рифу, який є домом для величезного різноманіття морського життя, включаючи понад 1500 видів риб і більше ніж 600 видів коралів.
Цього року Великий бар’єрний риф став жертвою масштабного знебарвлення через підвищення температури води. Науковці відзначають, що деякі його частини намагаються відновитися, але майбутнє рифу залишається невизначеним.
Знімки рифа Норт-Пойнт на острові Лізард свідчать, що після масового знебарвлення на початку 2024 року загинуло 97% знебарвлених коралів. Вчені побоюються за інші частини Великого бар’єрного рифу.
“Це перша кількісна оцінка смертності коралів від останнього масового знебарвлення. Ми не знаємо, скільки коралів загинуло поза цим рифом. Але ми знаємо, що, згідно з іншими дослідженнями, минулого літа майже третина Великого бар’єрного рифу зазнала “дуже високого” та “екстремального” рівня знебарвлення коралів”, – повідомили дослідники з Університету Маккуорі, Університету Джеймса Кука та Університету Гріффіт.
У березні 2024 року підтверджено п’яте за останні вісім років масове знебарвлення найбільшого у світі рифу. Дослідники вважають, що головна причина цього явища – підвищення температури океану, викликане зміною клімату. Проблема посилюється з кожним днем.
Корали та водорості мають взаємовигідні відносини: корали надають водоростям поверхню для фотосинтезу, а водорості постачають коралам цукри. Проте стрес, хвороби або забруднення можуть призводити до того, що корали викидають водорості і стають блідими і білими – процес, відомий як знебарвлення.
Втрата водоростей означає втрату основного джерела їжі для коралів. Це робить їх слабкими та схильними до хвороб. Попри все, знебарвлення не завжди призводить до смерті коралів, деякі з них можуть відновитися.
- У 2023 році Великий бар’єрний риф зазнав найгіршого літа в історії своїх спостережень через масове відбілювання коралів, яке тепер охоплює планету.
- Світовий океан досягнув найвищої температури за всю історію спостережень.
- Глобальне потепління призводить до того, що деякі види рослин і тварин, що проживають в океані, змушені переміщуватися від екватора у бік полюсів.
Громадський діяч, підприємець, меценат, засновник мистецької агенції “Наш Формат” Владислав Кириченко звернувся до українців після того, як днями російським обстрілом було пошкоджено будівлю видавництва у столиці.
Український голкіпер Андрій Лунін, який виступає за мадридський “Реал”, розлютив фанатів через одне слово російською мовою.
У ніч на 9 липня (з вечора 8 липня) війська РФ здійснили одну з наймасованіших атак по Україні, випустивши загалом 741 засіб повітряного нападу, що стало новим антирекордом.
Уночі 9 липня російські окупаційні війська масовано атакували Волинську область, скерувавши десятки повітряних засобів атак на обласний центр.
Триває 1232-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.