Лижники забруднюють гори «вічними хімікатами» – дослідження
Джерело: The Guardian
Лижники залишають “вічні хімікати” в снігу на гірськолижних трасах, які з таненням снігу потрапляють в підземні води та осідають в грунті.
Пер- та поліфторалкільні речовини (PFAS) – це група з приблизно 10 000 хімічних речовин, створених людиною, які часто застосовуються в промисловості, зокрема при виготовленні багатьох споживчих товарів. Через свою стійкість до розпаду у навколишньому середовищі їх називають “вічними хімікатами”.
Дослідження, проведені Інститутом Джеймса Хаттона в Абердині та Університетом Граца в Австрії, показали, що 14 різних типів хімікатів PFAS, які зазвичай використовуються в лижному воску, були знайдені в ґрунтах сімейних гірськолижних місць в австрійських Альпах. На цих курортах концентрація хімікатів була значно вищою, ніж там, де лижники не катаються.
За словами провідної дослідниці Вікторії Мюллер, навіть там, де немає катання на лижах, все одно спостерігаються невеликі зростання концентрації цих хімічних сполук, оскільки вони дуже широко поширилася в навколишньому середовищі за останні роки.
Лижники використовують віск, щоб зробити лижі більш слизькими і швидше кататися по трасі. Результати дослідження свідчать, що хімічні речовини в воску залишаються в снігу надовго після того, як лижник досягає нижньої частини схилу.
Зазначається, що лижний віск, що містить хімічні речовини PFAS, нещодавно був заборонений на деяких найкращих курортах і в професійних гонках через ймовірну токсичність.
- У новаторському дослідженні науковці виявили, що вода у пляшках, що продається в магазинах, може містити в 10-100 разів більше частинок пластику, ніж передбачалося раніше. Адже наночастинки настільки дрібні, що їх неможливо побачити під мікроскопом.
2 січня президент Володимир Зеленський надав посмертно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» сержанту Геннадію Керничному. Оборонець загинув на Харківщині 23 вересня 2024 року.
Президент Володимир Зеленський наголосив, що операція ЗСУ на Курщині є “козирем у всіх переговорах” і мала важливе значення для країн Глобального півдня.
З 1 січня у Швейцарії набула чинності заборона на носіння паранджі у громадських місцях, широко відому як “заборона на паранджу”
Заступник міністра оборони Сергій Мельник повідомив, що Міністерству оборони вдалося скоротити терміни підготовки пілотів на винищувачах F-16 майже на три місяці.
Згідно з даними МНС Росії, біля берегів тимчасово окупованого Криму виявили два райони забруднення нафтопродуктами, зокрема у районі пляжу Керчі та поблизу озера Тобечик.