Країни-члени НАТО збільшують оборонні бюджети через заяви Трампа

Джерело: Bloomberg

Цього року 18 із 31 країн-членів НАТО виконають цільові витрати Альянсу на оборону – 2% ВВП. Це те, чого вимагає кандидат у президенти США Дональд Трамп у своїх перевиборчих заявах.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що “європейські союзники витрачають більше” на досягнення цілі блоку – витрачати щонайменше 2% ВВП на оборону. Водночас, додав він, деяким країнам ще потрібно “пройти шлях”, аби досягти “реального прогресу”.

Така заява Столтенберга прозвучала після того, як президент США Джо Байден розкритикував Дональда Трампа, який нещодавно заявив, що дозволить РФ атакувати тих членів НАТО, які не сплачують внески в Альянс. За словами Байдена, такі заяви є “небезпечними” та “неамериканськими”.

Відповідаючи на запитання про слова Трампа, Столтенберг сказав, що НАТО протягом 75 років запобігає будь-якому нападу на країни-члени Альянсу.

“Ми зробили це, тому що всі союзники по НАТО абсолютно чітко повідомляли в будь-який час, що ми тут, щоб захистити всіх союзників. Ми не повинні давати місця для прорахунків або непорозумінь у Москві щодо нашої готовності, нашої відданості та рішучості захищати всіх союзників”, – наголосив він.

За словами Столтенберга, з моменту інвестиційної обіцянки 2014 року європейські союзники та Канада додадуть понад 600 мільярдів доларів на оборону. Минулого року відбулося безпрецедентне зростання на 11% серед європейських союзників і Канади, – додав він.

Один із дипломатів НАТО повідомив, що перспектива повернення Трампа у Білий дім викликала активніші розмови серед союзників про те, що Європа може зробити, щоб забезпечити інвестування США в трансатлантичну безпеку.

Окрім збільшення витрат на оборону та допомоги Україні, союзники також повинні приділяти більше часу роботі над питаннями, які президент США вважатиме важливими, включаючи Китай, сказав дипломат, на умовах анонімності.

Союзники також обговорюють, як поводитися з Трампом на саміті НАТО – тобто за допомогою поєднання лестощів і твердої позиції щодо ключових питань, додав дипломат.

Залучення найбагатшого та наймогутнішого члена НАТО до альянсу є критично важливим. Згідно з останнім щорічним звітом НАТО, на США припадає переважна більшість витрат блоку на оборону.

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.