В Україні запроваджують підготовку протезистів-ортезистів – МОЗ

Джерело: МОЗ України

З огляду на виклики повномасштабної війни в Україні запроваджують підготовку протезистів-ортезистів.

У відомстві пояснили, що через війну, розв’язану Росією, кількість поранених зростає щодня. Багато людей внаслідок таких поранень потребують протезування. Саме тому запровадження як професії протезиста-ортезиста, так і системи підготовки цих фахівців є вкрай важливим для системи реабілітації у сфері охорони здоровʼя.

30 січня 2024 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило перелік спеціалізацій підготовки здобувачів вищої освіти ступеня магістра за спеціальністю 224 “Технології медичної діагностики та лікування”. Раніше ця спеціальність не передбачала спеціалізацій, відтепер включає дві:

  • 224.01 Лабораторна діагностика (для підготовки лікарів-лаборантів);
  • 224.02 Протезування-ортезування (для підготовки протезистів-ортезистів).

Підготовка протезистів-ортезистів здійснюватиметься на магістерському рівні за спеціальністю “Технології медичної діагностики та лікування”, що відповідає Міжнародній стандартній класифікації освіти (The International Standard Classification of Education, ISCED).

Проте перелік і наказ, що його затверджує, – це лише невелика частина того, що вже зроблено для запровадження професії “протезист-ортезист” в Україні:

  1. Відповідно до статті 10 Закону України “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я”, протезиста-ортезиста віднесено до фахівців з реабілітації.
  2. Професію “протезист-ортезист” внесено до національного Класифікатора професій.
  3. Затверджено та внесено до Реєстру кваліфікацій професійний стандарт “протезист-ортезист”, в якому визначено кваліфікаційні вимоги до професії.
  4. Посаду “протезист-ортезист” включено до Переліку посад професіоналів у закладах охорони здоров’я.
  5. Запроваджено спеціальність “Протезування-ортезування”, що включена до Номенклатури спеціальностей професіоналів у галузі охорони здоров’я, а також затверджено цикли спеціалізації та тематичного удосконалення за цією спеціальністю.

Начальник штабу збройних сил Польщі Веслав Кукула заявив, що Польщі знадобиться набагато більша армія, чого може бути важко досягти, враховуючи старіння населення країни, якщо вона хоче захистити себе від війни.

Протягом дня, 5 жовтня, російські загарбники здійснили 61 обстріл прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 108 вибухів. 

Станом на 22:00 суботи, кількість бойових зіткнень на фронті збільшилась до 147.

Україна представить свій “план перемоги” на черговій зустріч із лідерами країн Контактної групи з питань оборони України (Рамштайн) в Німеччині 12 жовтня, повідомив Президент України Володимир Зеленський.

В партії “Слуга народу” заявили, що керівниця Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяна Крупа, яку викрили на незаконному збагаченні, була обрана депутатом, але не є членкинею партії.