Зеленський заявив про критичну ситуацію на Запорізькій АЕС
Джерело: Володимир Зеленський/Telegram
Ввечері 30 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що ситуація на Запорізькій атомній станції аварійна наразі критична через тривале відключення від живлення.
Вже сьомий день – і раніше, до речі, не було такого – аварійна ситуація на Запорізькій атомній станції. Ситуація критична. Через російські обстріли станція відключена від живлення, від електромережі. Забезпечується електрикою від дизель-генераторів. Це надзвичайно. Генератори та станція не розраховані на таке, ніколи не працювали в такому режимі і так довго, і вже в нас є інформація, що один із генераторів вийшов із ладу.
Глава держави зауважив, що саме росіяни через обстріли перешкоджають ремонту ліній електромережі до станції та відновленню базової безпеки. Він пояснив, що це загроза “для всіх абсолютно”.
Ще жоден терорист у світі не дозволяв собі робити з атомною станцією те, що робить зараз Росія. І правильно, щоб світ не мовчав, – зазначив президент.
Також Зеленський провів нараду з військовими та з Міненерго, доручивши уряду – Міністерству енергетики України разом із Міністерством закордонних справ – привернути увагу світу максимально до цієї ситуації.
Зауважимо, раніше президент спільно з Генсекретарем ООН Антоніу Гутеррішем під час телефонної розмови обговорили низку питань, зокрема, тривалий блекаут на Запорізькій атомній електростанції.
Після того, як 23 вересня росіяни перекрили останню лінію електропередач, для систем охолодження та безпеки використовують аварійні генератори, і поки немає ознак, що лінія буде відновлена.
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі назвав цю ситуацію “глибоко тривожною” і зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним, однак ситуація не змінилась.
Західні експерти та українські офіційні особи остерігаються, що Кремль створює кризу, аби зміцнити свій контроль над ЗАЕС і що Росія вдається до дуже ризикованих кроків, щоб запустити хоча б один реактор.
- Генеральна конференція Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) ухвалила резолюцію, у якій закликає Росію негайно деокупувати Запорізьку атомну електростанцію.
- У Міненерго повідомили, що внаслідок російської атаки 10 серпня було пошкоджено Зовнішній кризовий центр Запорізької АЕС. Будівля зазнала часткових руйнувань. Працівники станції не постраждали.
- 3 серпня Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило, що його команда на Запорізькій атомній електростанції в Україні зафіксувала вибухи та побачила дим, який підіймався з прилеглої території.
Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.
Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.
В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.
Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.