Медведчук хоче через Верховний Суд повернути громадянство, мандат та зняти санкції

Джерело: Hromadske

Депутат від забороненої ОПЗЖ і кум російського президента Володимира Путіна Віктор Медведчук, що стикається з обвинуваченнями у державній зраді в Україні, звертається до українських судів. Він вимагає, аби йому повернули громадянство, депутатський мандат та скасували санкції РНБО.

Медведчук на сьогодні проживає в Москві, де заснував “політичний рух” під назвою “Друга Україна”. Його члени повторюють або розповсюджують меседжі російської пропаганди.

Медведчук звинувачує Україну у небажанні завершення війни, стверджуючи, що українська влада постійно заявляє про відсутність потреби в мирі, а лише в більшій кількості зброї та грошей.

Медведчука разом з іншими депутатами від забороненої “Опозиційної платформи — За життя” Тараса Козака, Рената Кузьміна та Андрія Деркача позбавили громадянства 10 січня 2023 року указом президента Володимира Зеленського. Рішення було прийняте на підставі матеріалів, підготовлених Службою безпеки України та Державною міграційною службою України.

Відповідно до Конституції, при позбавленні громадянства припиняються депутатські повноваження, тому наступного дня Рада позбавила всіх цих парламентарів їхніх мандатів.

Вже через місяць, 20 лютого 2023 року, Віктор Медведчук звернувся до Верховного Суду, вимагаючи повернути йому та його колишнім колегам громадянство України. Медведчук стверджував, що указ президента про позбавлення його громадянства був “незаконним, безпідставним, самовільним та порушував норми Конституції України”.

У березні 2023 року Верховний Суд прийняв позовну заяву та розпочав провадження у справі, яке продовжується до цього часу.

За даними Верховного Суду, Медведчук спочатку подав позов до президента України Володимира Зеленського, пізніше до Служби безпеки України та Державної міграційної служби залучилися треті сторони.

Цьогоріч, 25 січня 2024 року, СБУ подала клопотання про закриття справи, назвавши позов Медведчука штучним.

Згідно з внутрішніми джерелами журналістів, найбільш імовірно, СБУ апелювала до наявності у Медведчука російського паспорта, як доказу його несприйняття України, а також до його відправлення до Росії в рамках обміну військовополоненими, що підтверджує його статус військовополоненого з боку Російської Федерації.

Служба безпеки додала, що вже 5 вересня 2023 року вони надали суду письмові пояснення, які мали “відповідні та допустимі докази” для позбавлення громадянства Медведчука.

Однак 25 січня 2024 року Верховний Суд відмовив Службі безпеки України в її клопотанні про закриття справи. Замість цього на тому ж засіданні суд відмовився відправити СБУ копії матеріалів про втрату громадянства України Віктором Медведчуком.

Ще Медведчук також прагне повернути собі депутатський мандат та позбутися економічних санкцій, накладених РНБО у 2021 році. Його представники також звернулися до Верховного Суду з позовами щодо цих питань.

В Україні продовжили скасування графіків відключень електропостачання ще на годину. Відтак стабілізаційні обмеження світла розпочнуться з 16:00, а не з 15:00.

Фото і дані українських дітей, які були викрадені та вивезені до Росії в перші місяці повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році, загарбники розміщують на сайтах із усиновлення.

Атаки ЗС РФ продовжуються після відходу українських військових з мікрорайону “Канал” у Часовому Яру (Донецька область). Спікер Оперативно-стратегічного угрупування військ “Хотиця” Назар Волошин зазначив, що росіяни акцентують більше увагу ближче до Торецька. 

Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль має намір привернути увагу до поглиблення військового співробітництва між Північною Кореєю та Росією. Для цього він виступить під час саміту НАТО, який відбудеться у Вашингтоні 10-11 липня.

Спікер оперативно-стратегічного угрупування військ “Хотиця” Назар Волошин заперечив дані Forbes щодо втрати 99 тисяч ЗС РФ у боях за Часів Яр. Він сказав, що за три місяці ворожі втрати складають близько 5 тисяч.