Словаччина ліквідувала антикорупційну прокуратуру, попри критику ЄС
Джерело: Reuters
20 березня Словаччини ліквідувала спеціальний державний підрозділ прокуратури у справах про хабарництво, попри занепокоєння Європейського Союзу, але, здається, навряд чи найближчим часом зіштовхнеться зі значними фінансовими штрафами, схожими до тих, які отримала Угорщина за порушення верховенства права.
Скасування корпусу USP є частиною ширшого перегляду кримінального кодексу, який просував прем’єр-міністр Роберт Фіцо, попри протести населення та попередження ЄС.
Критики пояснюють, що Фіцо завдає шкоди демократії, так само як це зробив прем’єр-міністр Віктор Орбан у сусідній Угорщині.
Фіцо та Орбан поділяють критику України та принизливу позицію щодо Росії. Але перший залишив такі коментарі для внутрішньої авдиторії, а другий неодноразово гальмував пакети підтримки ЄС для Києва та санкції проти Москви.
Представник ЄС описав ретельне “балансування”, щоб уникнути відчуження Фіцо, а також намагався справедливо оцінити демократичний стан Словаччини, колишньої комуністичної країни з приблизно 5,5 мільйонами населення на сході ЄС.
Фіцо вже тричі обирався прем’єр-міністром Словаччини. Він був змушений піти у відставку в 2018 році на тлі протестів після вбивства журналіста, який розслідував публічні злочини.
Європейська комісія попередила Братиславу в лютому, що перегляд кримінального законодавства матиме “прямий і значний негативний вплив на законодавство ЄС і фінансові інтереси Союзу”, згідно з листом до міністра юстиції Словаччини, з яким ознайомилося агентство.
Минулого місяця вищий суд Словаччини призупинив інші запропоновані зміни.
З моменту повернення до влади у жовтні минулого року Фіцо також здійснив кадрові зміни на керівних посадах в службах безпеки, виступив проти неурядових організацій і намагався поставити громадське мовлення RTVS під більш жорсткий контроль.
Колишня президентка Словаччини та опонентка Фіцо, Зузана Чапутова, попередила, що політик підриває демократію. Союзник Фіцо Петер Пеллегріні є фаворитом на президентських виборах у Словаччині цієї суботи.
- 6 березня уряд Чехії заявив, що припиняє спільні засідання із кабінетом міністрів Словаччини на найближчі місяці через розбіжності стосовно українських питань.
- Парламент Словаччини підтримав поправку, яка надає Міністерству оборони країни повноваження схвалювати експорт озброєння, відкриваючи шлях для державних і приватних збройових компаній продовжувати військову підтримку України.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив думку, що, на його погляд, Україна поки що не готова до членства в Євросоюзі. Однак він заявив, що Словаччина не буде заважати початку перемовин щодо вступу України в ЄС.
- Глава МЗС Словаччини Юрай Бланар зазначив, що новий уряд країни не допомогатиме військово Україні, яка зіштовхується з російською агресією, одначе, орієнтуватиметься на гуманітарну допомогу українському населенню.
Міністерство оборони виділить додаткові 1,1 мільярда гривень на закупівлю безпілотників.
Парламент Молодови проголосував за запровадження надзвичайного стану терміном на 60 днів через очікуване припинення постачання російського газу з 1 січня. Надзвичайний стан почне діяти з 16 грудня.
В Бердичеві Житомирської області Державна виконавча служба арештувала у боржника 5 пар шкарпеток і виставила їх на аукціон.
Президент Франції Емманюель Макрон призначив лідера центристів Франсуа Байру новим прем’єр-міністром країни.
Минулої ночі приміщення Українського культурного центру в Тель-Авіві обклеїли провокативними листівками. Наразі ведеться розслідування, вандалів розшукують.