Звіт UNFPA: Етнічна приналежність переважно визначає відсоток виживання під час пологів
Джерело: звіт UNFPA
Один із головних висновків, опублікованих 17 квітня у звіті про “Стан народонаселення світу” свідчить: “Бідні жінки, котрі належать до етнічних, расових і корінних меншин… мають більше шансів померти, оскільки не мають доступу до своєчасної медичної допомоги”.
Попри значний прогрес, захист прав жінок у всьому світі залишається незадовільним. Бідність, дискримінація та відсутність рівності коштують життя, мовиться у звіті ООН. Майже половина всіх жінок і дівчат у світі не мають можливості приймати самостійні рішення щодо своєї сексуальності та репродукції. Права “жінок, дівчат і людей із гендерним різноманіттям дедалі більше порушуються”.
Щороку з 1978 року Фонд народонаселення ООН публікує доповідь про стан народонаселення у світі, що відзначає прогрес у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я після плідної зустрічі світових лідерів у Каїрі 30 років тому. Водночас автори зауважують, що ці досягнення “затьмарені потворною правдою – мільйони жінок і дівчаток не отримали вигоди на тлі того, ким вони є і де вони народилися”.
Усюди найбідніші верстви населення та представники меншин є найбільш знедоленими, особливо коли мовиться про вагітність. Згідно зі звітом, 800 жінок щодня помирають під час або після пологів. Половина смертей, пов’язаних з вагітністю, пологами або ускладненнями після них, припадає на країни з гуманітарними кризами або конфліктами.
У CNN зазначили, що у доповіді відстежується прогрес у багатьох сферах, включаючи рівень підліткової вагітності, рівень зараження ВІЛ, законодавства про домашнє насильство та доступ жінок до протизаплідних засобів. Однак, деякі з найбільш тривожних висновків стосуються материнської смертності, тобто смертності під час та після вагітності й пологів.
З 2016 року спостерігалося нульове зниження материнської смертності, — мовиться у звіті. Додається, що “у тривожній кількості країн показники ростуть”.
Всесвітня конференція з народонаселення 1994 року започаткувала “десятиліття прогресу”. З 2000 по 2020 рік материнська смертність впала на 34%. Однак, расизм, сексизм та інші форми дискримінації завадили більшому прогресу.
Зокрема Велика Британія та США є двома такими країнами. У звіті їх віднесено до групи лише з 19 країн світу, які “за оцінками, мають вищий коефіцієнт смертності у 2020 році, ніж у 1990 році”. В обох країнах чорношкірі жінки та найбідніші жінки мають найбільший шанс померти. У США іспаномовні жінки також мають вищий ризик материнської смертності, ніж у середньому по країні.
Проте, окрім расової та етнічної приналежності, у всіх куточках світу такі фактори, як каста, імміграційний статус, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність та статус інвалідності, також грають роль. Війни та гуманітарні кризи також призводять щодня до майже 500 материнських смертей, яким можна було б запобігти. Крім нерівності всередині країн, нерівність між країнами також зберігається.
Згідно зі звітом, існують великі регіональні відмінності в безпеці пологів. Ризик смерті жінок у країнах Африки на південь від Сахари від ускладнень вагітності або пологів у 130 разів вищий, ніж у Європі чи Північній Америці. Крім того, у всіх країнах все ще існує нерівність у доступі до медичної допомоги.
Автори звіту говорять про першопричини всіх цих смертей. На брифінгу для ЗМІ, який відбувся перед публікацією звіту, виконавча директорка UNFPA Наталія Канем озвучила прогалини системи охорони здоров’я, що “зіпсована гендерною нерівністю, расовою дискримінацією та дезінформацією”.
Канем у своїй передмові закликала до “комплексної, універсальної та інклюзивної охорони здоров’я, заснованої на правах людини”.
У доповіді виділили чотири конкретні способи покращення ситуації, включаючи покращення доступу до “якісних послуг з охорони материнського здоров’я”.
Довідка. Фонд ООН у галузі народонаселення — провідна агенція ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. Спільно з партнерами UNFPA працює у 150 країнах та територіях світу. Представництво в Україні працює з 1997 року.
- 8 березня відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок. Повна назва свята – Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.
- 4 березня парламент Франції схвалив зміни до основного закону, що закріплюють право жінок на переривання вагітності. За внесення до Конституції “гарантованої жінкам свободи вдаватися до аборту” проголосували 780 членів обох палат парламенту, проти виступили 72 депутати та сенатори.
- Студенти Навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка вимагають звільнити викладача Микиту Василенка, якому винесли догану за сексизм.
- Австралійський телеканал Nine News звинуватили у сексизмі після того, як він оприлюднив відредаговану світлину депутатки парламенту штату Вікторія Джорджі Перселл. Зокрема на фото збільшили груди й оголили частину живота.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.