США таємно відправили в Україну ракети великої дальності ATACMS

Джерело: Reuters

Американський посадовець в середу, 24 квітня, повідомив, що ще декілька тижнів тому США таємно відправили Україні ракети великої дальності, і 17 квітня Україна застосувала їх уперше.

Ракети включено в пакет військової допомоги Україні на 300 мільйонів доларів, який президент США Джо Байден схвалив 12 березня, сказав американський посадовець на умовах анонімності. Він не зазначив, скільки саме ракет відправили.

Україна вперше використала ракети 17 квітня, уразивши визначені російські воєнні цілі на території тимчасово окупованого Криму.

Спершу в Пентагоні виступали проти надання ATACMS, проте використання Росією балістичних ракет великої дальності проти України, попри публічні та приватні застереження США не робити цього, призвело до зміни поглядів, розповів американський посадовець.

“Ми попереджали Росію про ці речі”, – сказав він.

В середині лютого Байден зустрівся з радниками із національної безпеки та погодився прийняти їх одностайну рекомендацію відправити ракети в Україну. В обговоренні брали участь радник з національної безпеки США Джейк Салліван, міністр оборони США Ллойд Остін, держсекретар США Ентоні Блінкен і голова Об’єднаного комітету начальників штабів Сі К’ю Браун.

Проте тоді була проблема, як заплатити за ці ракети, оскільки США вичерпали всі свої можливості фінансування, а в Конгресі відхиляли подальшу допомогу Україні.

Однак в березні кілька контрактів Пентагону потрапили на тендер й Байден зміг використати різницю, щоб направити Україні 300 мільйонів доларів допомоги.

Він сказав своїй команді включити ATACMS в цей пакет фінансування, але зробити це таємно, щоб зберегти оперативну безпеку та елемент несподіванки, повідомив американський посадовець.

  • 24 квітня президент США Джо Байден підписав законопроєкт про допомогу Україні на суму майже 61 млрд доларів.
  • 24 квітня, після ухвалення законопроєкту про національну безпеку, яке підписав президент США Джо Байден, міністерство оборони країни оголосило про новий пакет озброєння на мільярд доларів, аби терміново задовольнити критичні потреби України у сфері безпеки та оборони.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 11 квітня. Від початку цієї доби відбулося 75 бойових зіткнень.

10 квітня лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко повідомив, що НБУ розпочав перевірку діяльності Фонду Порошенка, благодійного фонду Roshen та громадської організації “Справа Громад”. Як він зазначив, “підстави для цього — надумані, а питання — абсурдні”.

Принц Гаррі, герцог Сассекський 4 квітня здійснив несподіваний візит до України та відвідав поранених оборонців у львівській клініці Superhumans Centre. Герцог Сассекський приїхав спільно з чотирма ветеранами. Поїздку тримали в таємниці до виїзду з території України.

Пані посол США в Україні Бріджит Брінк залишає свою посаду. Інформацію офіційно підтвердила речниця Держдепартаменту Таммі Брюс.

З 31 країни, котрі беруть участь в обговоренні гарантування безпеки України після завершення бойових дій, половина вже заявила про готовність відправити в Україну свої війська. Проблема полягає в тому, що європейські країни досі не отримали згоди США на підтримку миротворчої місії, що заважає остаточно сформувати так звану “коаліцію охочих”.