14 років тому ВР підписала «Харківські угоди», які дозволили флоту РФ залишатися в Україні
Джерело: Букви
Сьогодні, 27 квітня, 14 річниця з дня підписання “Харківських угод”, згідно з якою термін перебування Чорноморського флоту РФ в Криму подовжено до 2042 року.
21 квітня 2010 року в Харкові тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали угоду між Україною і РФ з питань перебування Чорноморського флоту Росії на території України. 27 квітня ВР та Держдума РФ ратифікували угоду.

Фото: Вікіпедія
Згідно з угодою, термін перебування флоту РФ в Севастополі на орендних умовах було збільшено в обмін на знижку вартості російського газу Україні.
Ці угоди викликали значну критику в Україні й розглядалися як порушення національного суверенітету та залежність від Росії. Зокрема, багато українців вважали, що ці угоди підірвали українську безпеку та суверенітет, оскільки надавали Росії значний вплив на Кримський півострів та забезпечували їй стратегічну позицію в Чорноморському регіоні.
Низка опозиції, екологів, місцевих рад та суспільство загалом засудили угоду й ряд політичних сил відкрито вимагали розпочати процедуру імпічменту щодо Януковича.

Фото: BBC

Фото: Голос України
19 червня 2013 року ВР відхилила законопроєкт, яким передбачалося розірвати “Харківську угоду”.
Після анексії Криму Росією у 2014 році, Україна розірвала договір про оренду території для Чорноморського флоту, але проблема статусу флоту залишалася нерозв’язаною.
У середині березня 2021 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про денонсування “Харківських угод”, проте угода й досі має статус “чинна” в Україні.
Відтак Росія продовжує контролювати анексований Крим і використовує флот для атаки України.
- Глава РФ Володимир Путін, ймовірно, відправив у відставку головнокомандувача військово-морським флотом РФ адмірала Миколу Євменова. Зауважується, росіяни вже втратили 30% свого флоту під час повномасштабної війни.
- Міністерство оборони Російської Федерації повідомило про плани захистити Чорноморський флот від українських ударів.
Активісти руху “Жовта Стрічка” повідомили, що севастопольських школярів знову змушують заповнювати онлайн-форми про вибір вишів.
Триває 1167-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 958 тисяч осіб.
Президент США Дональд Трамп не виключає, що попри нинішні переговори щодо мирної угоди між Україною та Росією досягнути її, можливо, не вдасться.
Російські війська здійснюють наступальні операції на фронті, противнику вдалося просунутися на Куп’янському напрямку.
Ієромонах Макарій з Іваново-Вознесенської єпархії Російської православної церкви заявив, що освячення балістичних ракет не суперечить “принципам християнства”, якщо ці ракети “приносять користь людям”.