Росія стала активніше глушити GPS — МЗС Фінляндії

Джерело: Yle

Міністрка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен висловила занепокоєння щодо збільшення випадків глушіння GPS, які, за її словами, стали частішими та інтенсивнішими протягом тривалого часу. Така активність з боку Росії фіксується в регіоні Фінської затоки та уздовж східного кордону Фінляндії.

“Я не збираюся називати точний час, але очевидно, що масштаби GPS-перешкод під час російсько-загарбницької війни розширилися, а також багато в чому змінили свою форму”, — зазначила Валтонен.

Вона також повідомила, що пілоти фіксують сотні випадків втручання в GPS у фінському повітряному просторі протягом останнього року.

За словами Валтонен, хоча такі перешкоди можуть вплинути на цивільну авіацію — серйозного приводу для занепокоєння громадянам немає. Влада має ситуацію під контролем і реагує на неї адекватно.

Вона також наголосила, що, хоча нині можуть спостерігатися тимчасові збої в роботі різних пристроїв, повітряний рух у Фінляндії залишається безпечним. Також літаки обладнані альтернативними системами навігації для випадків, коли GPS недоступний.

На її думку, втручання можуть бути пов’язані з бажанням Росії захистити власну критичну інфраструктуру, але ступінь навмисності чи необережності цих дій не є першочерговим питанням для фінської влади.

Водночас Фінляндія активно співпрацює з ЄС і НАТО, щоб повідомляти про ці проблеми і продовжити забезпечувати безпеку своїх громадян та інфраструктури. Ця ситуація також була обговорена на рівні уряду та з Міністерським комітетом із закордонних справ і політики безпеки. На засіданні також обговорювалася відповідь на призупинення Finnair рейсів до Тарту через зазначені перешкоди GPS.

Станом на ранок 28 липня – це вже 1251-й день повномасштабної війни. Росія продовжує активно атакувати, використовуючи чисельну перевагу у живій силі та техніці. За минулу добу зафіксовано 158 боєзіткнень на різних напрямках фронту. Українські захисники утримують позиції й завдають ворогу відчутних втрат.

Регулярні фізичні вправи здатні покращити якість сну — це давно відомо. Але нещодавно вчені зібрали дані з 22 досліджень, щоб з’ясувати: які саме види активності найкраще борються з безсонням. Результат: найефективнішими виявилися йога, тайчі, ходьба та біг підтюпцем.

28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом та Всесвітній день охорони природи. За церковним календарем вшановують пам’ять святих апостолів Прохора, Никанора, Тимона і Пармена.

За даними синоптиків, у понеділок, 28 липня, в низці обалстей України очікуються опади з грозами.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні.