Інсульт: причини виникнення та що робити, аби запобігти хворобі
Джерело: МОЗ
У Міністерстві охорони здоров’я України розповіли про причини виникнення інсульту, симптоми та про те, як запобігти хворобі.
Інсульт – це гострий невідкладний стан, коли порушується кровообіг у головному мозку. Приблизно 15 мільйонів людей у світі щороку страждають від інсульту. 10 мільйонів із них – помирають або назавжди втрачають працездатність.
Останнім часом хвороба “молодшає”. За даними Всесвітньої організації з дослідження інсультів, станом на 2019 рік понад 62% випадків інсульту трапились з людьми у віці до 70 років.
За даними МОЗ, в Україні медична допомога при гострому мозковому інсульті входить до Програми медичних гарантій. Людина з підозрою на інсульт отримує необхідну діагностику, а у разі підтвердження діагнозу – лікування – безоплатно.
Причини інсульту
Інсульт виникає, коли подача крові та кисню до мозку обмежується чи повністю зупиняється. У 85% випадків це стається внаслідок закупорки артерії (ішемічний інсульт). Менш імовірна причина (15% випадків) – розрив артерії та крововилив (геморагічний інсульт).
На ризики інсульту може впливати багато факторів. Деякі з них неможливо контролювати, на інші ж – вплинути можна. 90% інсультів потенційно можна запобігти, якщо скоригувати деякі фактори ризику.
Що робити для профілактики інсульту?
- працювати з факторами ризику, на які ви можете вплинути. Особливо, якщо у вашій родині були випадки інсульту.
- регулярно вимірювати артеріальний тиск;
- своєчасно та відповідно до призначень лікарів лікувати гіпертензію, діабет, хвороби серця;
- періодично робити ліпідограму;
- дотримуватися збалансованого харчування;
- бути фізично активними;
- відмовитися від куріння та споживання алкоголю;
- працювати зі стресом, депресією тощо.
Як розпізнати інсульт?
Є спеціальна шкала F.A.S.T. Нею можна користуватися, щоби вчасно ідентифікувати інсульт:
F (face) – асиметрія обличчя (попросіть людину посміхнутись – ви одразу помітите, якщо буде асиметрія);
A (arm) – слабкість руки (попросіть людину підняти обидві руки);
S (speech) – порушення мови (попросіть повторити просте речення);
T (time) – за наявності однієї з ознак, наведених вище, – негайно телефонувати 103.
Український аналог такої шкали – МОЗОК:
М (мова) – мова людини сплутана, незрозуміла або відсутня взагалі;
О (очі) – людина втрачає чіткість зору або взагалі зір на одне чи обидва ока;
З (запаморочення) – втрата рівноваги, нудота, блювання
О (обличчя) – поява раптової асиметрії (при посмішці, розмові тощо);
К (кінцівки) – людина відчуває слабкість у руці чи нозі, хода утруднена, кінцівки німіють та/або людина відчуває, як “бігають мурашки”.
- У Міністерстві охорони здоров’я роз’яснили, що таке предіабет, та які симптоми допоможуть розпізнати загрозливий стан.
- Український артист Melovin (Костя Бочаров) розповів, що у нього знайшли невиліковну хворобу. Згодом артист повідомив, що ця хвороба – цукровий діабет.
- Розлади харчової поведінки (РХП) з кожним роком стають все більш поширеною проблемою, з якою доводиться жити жінкам і чоловікам по всьому світу. Про їхні причини та лікування РХП Букви поспілкувалися з Наталею Наумовою, членкинею Асоціації лікарів та психологів “Розлади харчової поведінки: терапія і профілактика”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.