Десятки країн вже підписалися на український мирний саміт, – Швейцарія

Джерело: Reuters

Станом на сьогодні Швейцарія отримала понад 50 реєстрацій від понад 160 делегацій, запрошених нейтральною країною на саміт наступного місяця, який, як сподівається Берн, прокладе шлях до мирного процесу в Україні, заявила президентка країни Віола Амгерд 15 травня.

Амгерд, виступаючи на пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем після переговорів у Берліні, зазначила, що її уряд передбачає високу явку на Саміту, однак, Китай досі не заявив про свою участь.

Тоді як країни Південної Америки, Африки та Близького Сходу були серед тих, хто підтвердив присутність.

Росія не була запрошена, і дипломати та експерти із зовнішньої політики кажуть, що переговори, які мають відбутися поблизу швейцарського міста Люцерн, ймовірно, будуть зосереджені на досягненні консенсусу щодо того, як зменшити ризики, пов’язані з вторгненням Москви в Україну.

Глава Швейцарії уточнила, що приблизно половина країн, які заявили, що візьмуть участь, були неєвропейськими, і список учасників, швидше за все, змінюватиметься до останньої хвилини перед відкриттям Саміту.

Своєю чергою, Швейцарія намагалася переконати взяти участь якомога більше країн з так званого Глобального Півдня, а також Китай.

Ця робота триває на повній швидкості, – додала Амгерд.

Зауважимо, 7 травня президент Зеленський повідомив деталі підготовки до проведення Глобального саміту миру у Швейцарії. Він провів низку міжнародних переговорів – з лідерами Бельгії, Іспанії, Латвії та Фінляндії, особисто запросивши партнерів на Саміт, висловивши вдячність за підтвердження участі.

8 травня канцлер Німеччини Олаф Шольц запевнив президента України Володимира Зеленського у підтримці мирного саміту, запланованого на червень у Швейцарії, і підтвердив свою участь.

14 травня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, котрий зокрема підтвердив свою участь у Глобальному саміті миру, що відбудеться у Швейцарії.

6 квітня глава держави заявив, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії. Зокрема очікується присутність представників Індії, Бразилії, Південної Африки та Саудівської Аравії.

Зеленський додав, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії.

Раніше стало відомо, що китайська сторона розглядає участь в українському Саміті миру у Швейцарії та виступає “за сприяння мирним переговорам”.

Посол КНР у Швейцарії Ван Шіхтінг зазначив, що країна “уважно стежить за планами щодо переговорів”.

За словами Шіхтінга, усі сторони мають “працювати над припиненням війни”. Він також застеріг від “погіршення ситуації або навіть виходу з-під контролю”. Відповідаючи на запитання стосовно військової допомоги РФ, посол заявив, що “КНР не продає летальну зброю сторонам конфлікту”.

Нещодавно глава МЗС Китаю Ван І заявив, що Пекін пропонує провести міжнародну конференцію для врегулювання, як він назвав “кризи” в Україні.

Китайський міністр зазначив, що Китай підтримує скликання міжнародної мирної конференції, на яку погодяться і Україна, і Росія, в якій усі сторони братимуть участь на “рівних правах і матимуть можливість неупереджено та чесно обговорити всі мирні плани”.

Після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.

Раніше постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.

Варто зазначити, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.

Своєю чергою, в Інституті вивчення війни (ISW) застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.

Довідка. Глобальний саміт миру – майбутня міжнародна зустріч на рівні лідерів країн, яку готує Україна та Швейцарія для проведення у червні 2024 року в Люцерні. Україна і Швейцарія почали підготовку до саміту на рівні лідерів країн з 16 січня.

8 липня, внаслідок чергового російського масованого ракетного удару загинув лось, котрий перебував на реабілітації у Центрі порятунку диких тварин Наталії Попової. Тварина перелякалася вибухів, та розігнавшись, вдарився об стіну.

У НЕК Укренерго повідомили, що з 9 по 24 липня не проводитимуться вимірювання фактичного рівня споживання у кожній області.

Російська економіка може постати перед проблемою “тихої кризи” у другій половині 2024 року. Аналітики пояснюють, що основні рушійні сили економічного зростання (споживання громадян і капітальні інвестиції) перебуватимуть під загрозою через ймовірне підвищення центробанком РФ ключової ставки.

Європейський Союз щонайменше вдвічі переоцінює свої потужності з виробництва артилерійських снарядів калібру 155 мм і порушує обіцянки обсягів постачань в Україну. За даними журналістського розслідування, європейські виробники здатні виготовляти приблизно вдвічі менше боєприпасів (БК), ніж заявляє Брюссель.

8 липня українська тенісистка Еліна Світоліна вшанувала загиблих внаслідок чергового масованого ракетного удару по Україні. Спортсменка вдягла чорну стрічку на Вімблдоні.