FT: Звільнення Найєма підриває довіру Заходу до Зеленського

Джерело: Financial Times

Звільнення голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафи Найєма є останнім у серії кадрових змін у Києві, які похитнули довіру західних партнерів до уряду президента Володимира Зеленського та роздратували деяких українських посадовців.

Незрозуміла ситуація з Найємом, і відсутність міністра інфраструктури, швидше за все, викличуть запитання щодо здатності та зобов’язань Києва захистити свою критичну інфраструктуру, оскільки російські війська продовжують завдавати ударів по українських електростанціях і здійснюють наступ на сході країни. 10 червня разом із Найємом пішли у відставку двоє посадовців агентства, відповідальних за антикорупційну політику та закупівлі.

Шестеро українських і західних посадовців розповіли FT, що низка звільнень, відставок і перестановок в уряді під керівництвом Зеленського в минулі місяці викликала напругу між Києвом і західними партнерами, котрі фінансують оборону і реконструкцію України.

Усі вони повідомили FT, що попередили Зеленського та його уряд про те, що вважають ці кроки руйнівними та незрозумілими.

США та інші західні партнери хочуть нормальних, передбачуваних відносин зі своїми українськими колегами, — зазначив один стурбований український урядовець на умовах анонімності. — Зараз вони втрачають довіру до уряду України через незрозумілі їм кадрові рішення.

Крім Мустафи Найєма, в першу чергу мовиться про відставку віцепрем’єра з відновлення, міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова, за звільнення якого на початку травня проголосувала Верховна Рада. За словами шести українських і західних посадовців, усунення Кубракова викликало негативну реакцію з боку найбільших західних прихильників України у приватному та публічному порядку.

Усе це надсилає партнерам України сигнал, що відновлення більше не є пріоритетом, заявив FT виконавчий директор київського Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Дипломати з країн G7, а також нинішні члени українського уряду описали розчарування через те, що вони назвали внутрішнім розбратом і дисфункцією, які мучать адміністрацію та уряд Зеленського в критичний момент війни.

Глава українського Агентства відновлення Мустафа Найєм подав у відставку у день початку конференції з відновлення України у Берліні. Своє рішення він обґрунтував суперечками з урядом. Зокрема він вказав на скасування бюджету на проєкти з відновлення та утримання доріг, зазначивши, що відсутність коштів на утримання інфраструктури неминуче позначиться насамперед на стані доріг оборонного значення і, як наслідок, на всій військовій логістиці.

Очікується, що Зеленський візьме участь у конференції під час перебування в Берліні, щоб виступити з промовою у німецькому парламенті.

Своєю чергою, експерти кажуть, що відсутність посадовця, котрий відповідає за відбудову України, навряд чи сподобається іноземним партнерам на заході, присвяченому відбудові країни.

Раніше ми писали, що між Києвом та західними прихильниками, зокрема й Сполученими Штатами, виникають гострі суперечки щодо майбутнього захисту України від повномасштабного вторгнення Росії. Українські лідери все частіше скаржаться на те, що Вашингтон обмежує здатність відповідати на напади Росії, оскільки політики США змушують їх робити більше для боротьби з корупцією навіть на тлі загострення бойових дій. Тоді як європейські та американські офіційні особи сперечаються щодо стратегії перелому ситуації на полі бою.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.