Тигрові комарі стали причиною зростання випадків лихоманки Денге у Європі

Джерело: BBC

У низці країн Європи зафіксовано появу інвазивних видів комарів, які, на думку фахівців, є причиною зростання кількості випадків лихоманки Денге.

За повідомленням Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC), через зміну клімату з’являються сприятливі умови для розповсюдження тигрових комарів. Відомо, що зараз тигрових комарів зафіксували у 13 країнах Євросоюзу. Зокрема їх виявлено у столиці Франції, де вже незабаром розпочнуться Олімпійські ігри.

В ECDC попередили, що міжнародні поїздки ще більше підвищать ризик нових випадків захворювань на території Європи.

Відтак фахівці радять людям виливати застійну воду з садів та балконів, де можуть розмножуватись комарі, а також використовувати протимоскітні сітки та засоби від комарів.

Азійський тигровий комар вважається найбільш інвазійним у світі і зараз активно розповсюджується Європою. Його виявлено в Австрії, Болгарії, Хорватії, Франції, Німеччині, Греції, Угорщині, Італії, Мальті, Португалії, Румунії, Словенії, Іспанії, Бельгії, Чехії, Нідерландах, Словаччині та на Кіпрі.

Тигрові комарі розповсюджують лихоманку Денге, вірусну хворобу чикунгунья та вірус Зіка, які ще нещодавно зазвичай фіксували лише в Африці, Азії та Америці.

На Кіпрі також виявлено інший вид комара – aedes aegypti – який переносить жовту лихоманку. Фахівці кажуть, що ймовірність його розповсюдження Європою “викликає хвилювання”, беручи до уваги його перевагу кусати людей та передавати хвороби.

Лихоманка Денге спершу має грипоподібні симптоми, але може перерости у важке захворюванням, а інколи призводить і до летальних випадків.

Останніми роками кількість масових спалахів лихоманки Денге у Європі зростає. У 2023 році було зафіксовано вісім масових спалахів у Франції, чотири в Італії та два в Іспанії. Більшість випадків захворювання у Європі є привезеними з-за кордону, однак і місцеві зараження також зростають.

Вірус Західного Нілу, який також передається комарами, тепер присутній у більшій кількості регіонів Європи, ніж будь-коли раніше.

Повідомлялося, що одна людина була інфікована вірусом на півдні Іспанії на початку березня, це свідчить про те, що кліматичні умови створюють сприятливе середовище для комарів навіть “на дуже початку року”, повідомили в ECDC.

За даними ВООЗ, лихоманка Денге є ендемічною у понад 100 країнах світу, минулого року було зареєстровано понад шість мільйонів випадків захворювання та 7000 смертей.

Найбільша кількість випадків зафіксована в Бангладеш, Малайзії, Таїланді та В’єтнамі.

Малярія є найбільш смертоносною хворобою на планеті, що передається комарами. Він поширюється на людей через укуси інфікованих самок комарів, званих анофелесами , які також були знайдені в Європі.

Існують побоювання, що випадки малярії також можуть зрости на континенті в майбутньому, якщо умови будуть сприятливими.

“Європа вже бачить, як зміна клімату створює більш сприятливі умови для поширення інвазивних комарів у раніше неуражених районах і зараження більшої кількості людей такими хворобами, як лихоманка Денге”, — сказала директорка ECDC Андреа Аммон.

Президент України Володимир Зеленський після зустрічі з Дональдом Трампом заявив в інтерв’ю Fox News, що колишній президент підтримуватиме Україну.

Протягом дня, 28 вересня, армія РФ здійснила 62 обстріли прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 130 вибухів. 

Букви підготували підбірку різноманітних фільмів, які вийдуть на екрани вже в жовтні.

Речник Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії (EDA) Ніколя Бідо заявив, що Швейцарія підтримує ініціативу Китаю та Бразилії щодо завершення війни в Україні, попри те, що Зеленський відкинув цей план.

Міністерство юстиції США відкрило кримінальні звинувачення проти трьох іранських оперативників, підозрюваних у зламі президентської кампанії Дональда Трампа та поширенні викраденої інформації в ЗМІ.