У Швейцарії відбувається другий день Глобального саміту миру

Джерело: The Guardian

Лідери та офіційні особи з понад 90 країн вже другий день беруть участь у мирному саміті у Швейцарії. На захід не запрошували Росію, а Китай проігнорував його.

Сьогодні країни розділяться на три робочі групи. Вони розглядатимуть питання ядерної безпеки, гуманітарні питання і продовольчу безпеку та свободу судноплавства в Чорному морі.

“Гуманітарна” група зосередиться на питаннях військовополонених, цивільних затриманих та долі зниклих безвісти. Ще порушать питання репатріації дітей, вивезених з окупованої території України до Росії.

Прем’єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс наголосив, що близько 20 тисяч українських дітей фактично викрали зі своїх родин, громад та країни.

“Продовольча” група зосередиться на падінні сільськогосподарського виробництва та експорту з України. До складу цієї робочої групи входять 30 країн, включаючи Велику Британію, Бразилію, Німеччину, Гану, Ізраїль, Кенію, Південну Корею, Іспанію, Таїланд і Туреччину.

Група з ядерної безпеки розглядатиме ситуацію на українських атомних електростанціях, зокрема на Запорізькій АЕС. На ній всі реактори були зупинені з середини квітня. Переговори стосуватимуться зниження ризику аварії внаслідок несправності або атаки на ядерні об’єкти України.

Також обговорюється можливий другий саміт, на якому Україна прагне представити Росії узгоджений на міжнародному рівні план миру.

  • У Швейцарії в Люцерні, куди зараз прибули десятки світових лідерів на Глобальний саміт миру, родичі українських військовополонених вийшли на демонстрацію.
  • У Швейцарії 15 червня завершилося перше засідання Глобального саміту миру. За посиланням ключові заяви президента України Володимира Зеленського, британського прем’єра Ріші Сунака та президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.

Речник Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії (EDA) Ніколя Бідо заявив, що Швейцарія підтримує ініціативу Китаю та Бразилії щодо завершення війни в Україні, попри те, що Зеленський відкинув цей план.

Служба безпеки ФСБ РФ заявила, що веде розслідування ще проти трьох іноземних журналістів за репортажі на території Курської області, яку зараз контролюють українські війська. 

Станом на 20:00 28 вересня внаслідок авіаційного удару РФ по Сумах вже відомо про десять загиблих та 22 поранених.

Естонія, Латвія, Литва та Польща шукатимуть фінансування ЄС для будівництва мережі бункерів, загороджень, розподільних ліній і військових складів уздовж своїх кордонів з Росією та Білоруссю, повідомила Естонія.

Президент Грузії та лідери опозиції висловили свої обурення з приводу реклами, оприлюдненої правлячою партією, яка використала фотографії руйнувань в Україні, нібито стверджуючи, що тільки вона може зберегти мир з Росією.