Білорусь звільнила щонайменше десять політв’язнів

Джерело: Reuters

Правозахисники заявили в четвер, 4 липня, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко звільнив щонайменше десять політичних в’язнів, включно з ветераном опозиції, хворим на рак.

Однак за ґратами все ще залишається близько 1400 осіб, більшість із яких заарештовано після мирних масових протестів у 2020 році та засуджено за низкою звинувачень, пов’язаних із нібито екстремізмом.

Правозахисна організація “Вясна” заявила, що їй відомо про звільнення трьох жінок і семи чоловіків.

Єдиний, кого наразі назвали родичі, це 67-річний Ригор Костусьов, колишній лідер опозиційної партії та кандидат у президенти. Його заарештували в 2021 році і наступного року засудили до 10 років колонії за нібито змову проти ряду з метою захоплення влади. Після арешту у нього виявили рак.

Однак Андрій Стрижак, голова організації Bysol, яка збирає кошти на підтримку політв’язнів та їхніх сімей, вважає, що помилково вважати, що влада стала гуманнішою.

“Вірити в те, що щось раптово змінилося в головах тих, хто катує, ґвалтує і вбиває заради збереження влади, – небезпечна фантазія, що межує зі зрадою і злочином”, — написав він у Telegram.

Лукашенко цього тижня оголосив амністію на честь 80-ї річниці визволення Білорусі від нацистів у Другій світовій війні. Засуджених за злочини проти держави чи екстремістську та терористичну діяльність виключили, проте Лукашенко дав зрозуміти, що для тяжкохворих будуть деякі винятки.

В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.

За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.

Міністр національної оборони Канади Білл Блер заявив, що довгоочікувані системи протиракетної оборони США, які допоміг закупити канадський уряд, вже доставили в Україну.

Завтра, 23 листопада, Україна долучиться до щорічної акції “Запали Свічку пам’яті”, присвяченої вшануванню жертв Голодомору 1932–1933 років та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.

Британський банк HSBC припинив обробку всіх платежів з Росії та Білорусі для клієнтів персонального банківського обслуговування, повідомили в компанії у п’ятницю, 22 листопада.