Вперше в молюсках знайшли фрагменти скловолокна
Джерело: Sky News
Вчені з університетів Портсмута та Брайтона виявили у молюсках крихітні фрагменти скловолокна, широко використовуваного у виготовленні невеликих човнів. Цих молюсків виловили біля південного узбережжя Англії.
Скляні осколки мали довжину лише частку міліметра. Голчасті фрагменти скловолокна або армованого склом пластику були настільки гострими, що деякі пошкодили біологічну тканину молюсків.
Професорка Фей Кусейро, провідна дослідниця і експертка із забруднення навколишнього середовища, заявила, що потрібні додаткові дослідження для розуміння ризику для людей, які споживають устриці та мідії. Скловолокно викликає запалення у всіх ділянках, де воно знаходиться в тканинах молюсків, сказала вона, додавши, що невідомо, як це впливає на здоров’я людини.

Фото: Sky News
Скловолокно є сіткою зі скляних ниток, зануреною в пластикову смолу. Воно може утворювати дрібний пил із волокон під час різання, шліфування або з часом. Цей пил легко змивається в море, забруднюючи прибережні води.
Дослідники досліджували устриць і мідій, виловлених біля човнової верфі в гавані Чічестер, популярному місці вітрильного спорту на півдні Англії. За допомогою потужного мікроскопа вони виявили до 11 220 частинок скловолокна на кілограм устриць і 2740 – на кілограм мідій.

Фото: Sky News
Більшість частинок знаходилися в шлунках молюсків, але деякі знайдено в м’ясі, що може становити загрозу для споживачів.
Гордон Вотсон, професор морської зоології в Університеті Портсмута, зазначив, що скловолокно впливає на зростання мідій і може передаватися далі за харчовим ланцюгом, накопичуючись у різних організмах.
Професорка Кусейро підкреслила необхідність належної утилізації склопластикових човнів після закінчення їхнього терміну служби, щоб запобігти потраплянню частинок у навколишнє середовище. Вона запропонувала створити реєстрацію суден для забезпечення їх належної утилізації.
- У новаторському дослідженні науковці виявили, що вода у пляшках, що продається в магазинах, може містити в 10-100 разів більше частинок пластику, ніж передбачалося раніше. Адже наночастинки настільки дрібні, що їх неможливо побачити під мікроскопом.
- У Китаї група вчених проаналізувала тканини серця 15 пацієнтів, які перенесли операції на серцево-судинній системі. У серці людини вони знайшли мікропластик, який зустрічають в харчовій упаковці та фарбах.
- Науковці припускають, що людська шкіра може поглинати вогнестійкі домішки з мікропластику, що може призвести до їхнього потрапляння у кровотік. Для дослідження використовувалися 3D-моделі шкіри, аналогічні людській, з метою вивчення проникності антипіренів — речовин, які роблять пластик стійкішим до високих температур.
- Дослідники виявили мікропластик в яєчках людей та собак, що викликало занепокоєння щодо потенційного впливу частинок на репродуктивну систему.
Народний депутат Микола Княжицький розповів про інцидент під час Конференції з питань відновлення України 2025 у Римі. Так, українку Марію Гурську, що керувала групою польських медійників, не допустили до заходу, бо Посольство України в Італії не дало їй акредитації.
Народні депутати з фракцій “Європейська Солідарність” та “Голос” зареєстрували проєкт Постанови ВР з вимогою до Уряду негайно виконати норми закону і призначити керівника БЕБ, визначеного на прозорому і чесному конкурсі – Олександра Цивінського.
Головний координатор німецької військової допомоги Україні, начальник штабу планування в Міністерстві оборони ФРН генерал-майор Крістіан Фройдінг заявив, що перші українські далекобійні ракети, профінансовані Німеччиною, мають надійти на озброєння ЗСУ до кінця липня.
Триває 1235-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
Різке підвищення комунальних тарифів, масові відключення інтернету і згасання надій на угоду щодо України зі США вдарили по рейтингах російської влади. Хоча, більшість росіян все ж підтримує очільника Кремля Володимира Путіна і його уряд.