Німеччина може вдвічі зменшити військову допомогу Україні у 2025 році – Reuters

Джерело: Reuters

У 2025 році Німеччина планує зменшити військову допомогу Україні вдвічі — до 4 млрд євро порівняно з приблизно 8 млрд євро у 2024 році, згідно з проєктом бюджету. Рішення є частиною бюджетних заходів, що спрямовані на скорочення дефіциту в 17 млрд євро між прогнозованими видатками та доходами.

Після місяців суперечок уряд Німеччини планує затвердити бюджет на 2025 рік, сподіваючись на сильне економічне піднесення. Найбільша економіка єврозони уникла рецесії на початку року, але зростання виявилося повільнішим, ніж очікувалося. Нині Німеччина, як і Велика Британія та Франція, постає перед труднощами у закритті бюджетної діри.

У бюджеті на 2025 рік також передбачене середньострокове фінансове планування до 2028 року. Спеціальний фонд для збройних сил, який було створено після оголошення канцлером Олафом Шольцем у 2022 році, закінчиться у 2028 році. Цей фонд розміром 100 млрд євро було створено для модернізації армії та досягнення цільових витрат НАТО на оборону, еквівалентних 2% від ВВП.

За даними джерел у міністерстві фінансів, у 2028 році в регулярному бюджеті очікується дефіцит у 39 млрд євро. А для досягнення мети НАТО без спеціального фонду буде потрібно ще 28 млрд євро. У 2026 та 2027 роках прогнозується дефіцит фінансування у розмірі 13 млрд євро.

Складання бюджету на 2025 рік було складним через вимогу міністра фінансів Крістіана Лінднера щодо фіскальної консолідації після високих витрат під час пандемії COVID-19 та енергетичної кризи. Нові правила ЄС також обмежують бюджетний потенціал Німеччини, вимагаючи суворіших коригувань, ніж передбачено національними правилами.

“Я очікую, що кожна держава-член дотримуватиметься наших фіскальних правил, – заявив Лінднер перед зустріччю міністрів фінансів ЄС. – У наших спільних інтересах підтримуватиме стійкість нашого державного боргу”.

Досягнення угоди щодо бюджету та заходів зі стимулювання економіки є серйозним випробуванням для коаліції, яка стикається з внутрішніми розбіжностями. На європейських виборах у червні правлячі партії коаліційного уряду Німеччини показали слабкий результат, поступившись ультраправій партії “Альтернатива для Німеччини”, яка зайняла друге місце після консерваторів.

  • Станом на сьогодні Німеччина не може погодити Україні передачу своїх винищувачів, заявив офіційний представник уряду ФРН Штеффен Гебештрайт. Він пояснив, що кілька інших країн уже готуються передати Києву літаки F-16 і українські пілоти проходять на них навчання.

Українські війська відновили втрачені позиції під Вовчанськом, тоді як росіяни просунулися поблизу Торецька, Покровська, Курахового, Роботиного та на Курщині.

Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.  

NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.

Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.

Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.