Незаконний продаж чипів до РФ сповільнився – Reuters
Джерело: Reuters
За даними мінторгівлі США, кількість напівпровідників та інших заборонених для експорту до РФ товарів, які незаконно постачають Росії через Китай та Гонконг, цьогоріч скоротилась на п’яту частину. Однак Гонконг й надалі залишається масштабною точкою для ухилення від санкцій.
З січня по травень 2024 року передача через Гонконг передових компонентів, зокрема таких як електроніка, які РФ може використовувати для виготовлення зброї, скоротилась на 28%.
Посадовець американського міністерства торгівлі додав, що за цей же період передача таких товарів з материкового Китаю до РФ також впала на 19%.
Уряд США вважає Гонконг та Китай основними світовими вузлами, через які Росія отримує матеріали – зокрема напівпровідники та деталі для БпЛА – для виготовлення озброєння.
“Я думаю є причина для оптимізму щодо того, що нам вдалось уповільнити частину цієї торгівлі. Але Китай і надалі залишається нашою проблемою номер один”, – сказав посадовець США.
Захід давно звинувачує Китай у тому, що він підтримує зусилля РФ у війні проти України, частково експортуючи заборонені товари, необхідні для виготовлення зброї.
Відтак Держдеп та міністерство фінансів США наклали кілька раундів санкцій на організації по всьому світу, які ймовірно мають комерційні зв’язки з російськими військовими, включно з підставними компаніями в Гонконгу, які займалися перенаправленням напівпровідників.
Посадовець, який говорив на умовах анонімності, сказав, що падіння незаконних потоків стало результатом кількох факторів, включаючи агресивні заходи з боку влади США, а також взаємодію з компаніями, які виготовляють таку продукцію.
“Ми розмовляємо з будь-якою компанією, предмети якої з’являються на полі бою”, — додав посадовець США.
Уряд Гонконгу не прокоментував постачання заборонених товарів до РФ, а лише повідомив, що “не реалізує та не має юридичних повноважень ухвалювати заходи щодо односторонніх санкцій, які запровадили інші країни.” Також в уряді запевнили, що “дотримуються санкцій, запроваджених Радбезом ООН відповідно до інструкцій МЗС КНР, зокрема щодо Північної Кореї”.
Митна адміністрація, МЗС Китаю та посольство РФ у Вашингтоні відмовились коментувати ситуацію.
Окремий набір митних даних від C4ADS, вашингтонської глобальної некомерційної організації з безпеки, показав, що понад 200 зареєстрованих у Гонконзі фірм відвантажили російським покупцям товари на суму майже 2 мільярди доларів із серпня по грудень 2023 року.
Дані, викладені в майбутній доповіді Фонду Комітету свободи Гонконгу (CFHK) і розглянуті Reuters, свідчать про товари CHPL на суму 750 мільйонів доларів — від високоякісних мікросхем від Nvidia та французької Vectrawave до чипів від Texas Instruments і Intel — були доставлені через Гонконг у період із серпня по грудень 2023 року.
За словами CFHK, деякі з цих заборонених товарів були відправлені російським компаніям, які потрапили під санкції.
У відповідь на запитання Reuters Nvidia заявила, що припинила продажі в Росію в березні 2022 року та вимагає від своїх клієнтів дотримуватись усіх чинних законів США.
Texas Instruments повідомила Reuters, що “рішуче виступає проти» використання своїх чипів у російському військовому обладнанні та проти незаконного перенаправлення своєї продукції до Росії”.
Intel заявила, що працює в суворій відповідності з експортними правилами та санкціями США та зобов’язує постачальників і дистриб’юторів відповідати за тими ж стандартами.
Vectrawave не відповів на запит про коментар.
“Наше дослідження виявило численні випадки, коли гонконгські компанії сприяли передачі чутливих технологій і товарів, підриваючи міжнародну безпеку і стабільність”, — сказав Семюел Бікетт, юрист і автор звіту CFHK.
- Росіянин Максим Марченко засуджений до трьох років ув’язнення у США. Він незаконно придбав велику кількість мікроелектроніки подвійного призначення військового класу, виробленої у Штатах, для російських організацій.
Президент Володимир Зеленський наголосив, що для нього важливо відповідати на інтерв’ю виключно українською мовою. Він зауважив, що добре розуміє російську та ця мова не зазнає утисків в Україні.
Президент Володимир Зеленський пояснив, що під час повномасштабної війни неможливо провести вибори, яким можна було довіряти.
Президент Володимир Зеленський відзначив, що Україна продовжуватиме “боротьбу проти тих, хто захоче наживатися на війні”. Саме так глава держави прокоментував запитання стосовно корупції в Україні.
Держсекретар Ентоні Блінкен вважає, що припинення вогню може дати главі РФ Володимиру Путіну час переозброїтися і в майбутньому здійснити повномасштабну атаку на Україну.
Президент Володимир Зеленський підтвердив, що Україна погодиться на режим припинення вогню у повномасштабній війні з РФ, якщо західні партнери постачать Києву достатньо озброєння для відбиття майбутніх російських атак.