Що таке мавпяча віспа та чому її епідемія тривожить науковців?

14 серпня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила mpox (мавпячу віспу) глобальною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я вдруге за два роки після спалаху вірусної інфекції в Демократичній Республіці Конго, яка поширилася на сусідні країни. Проте, вірус уже поширюється за межі Африки. Букви розібралися що це за вірус, які його симптоми та чому саме зараз знову заговорили про його загрозу. 

Мавпяча віспа, або mpox, є вірусним захворюванням, яке викликається вірусом, пов’язаним з віспою та належить до роду Orthopoxvirus у сімействі Poxvirida. Це зоонозна інфекція, тобто вона передається від тварин до людей, хоча можливе й передавання від людини до людини. Перший випадок мавпячої віспи був зафіксований у 1970 році в Демократичній Республіці Конго, і відтоді захворювання в основному поширювалося в країнах Центральної та Західної Африки.

Вона поширюється через тісний контакт, включаючи дотики, поцілунки або контакт із зараженими матеріалами. Хоча вірус зазвичай викликає помірні симптоми, як лихоманка та висипання, новий штам clade Ib, який зараз шириться в Африці, викликає занепокоєння через свою високу летальність. Цей штам вважається стійкішим за інші і має потенціал до більш серйозних наслідків для здоров’я, включаючи вищу смертність (близько 10%). Цей штам відзначається підвищеною агресивністю та передачею вірусу серед людей. Виявлення випадків вірусу поза Африкою, як-от у Швеції, підкреслює глобальний ризик поширення.

Симптоми

Зазвичай симптоми mpox розвиваються через 5-21 день після контакту з вірусом і включають:

  • Лихоманку.
  • Головний біль.
  • М’язові болі.
  • Лімфаденопатію (збільшення лімфатичних вузлів).
  • Висипання, що з’являються на шкірі і можуть поширюватися по всьому тілу. Висипання проходять кілька стадій: від плям до папул, везикул, пустул і, зрештою, до утворення кірочок, які відпадають.

Захворювання зазвичай триває від 2 до 4 тижнів, і більшість людей одужує без ускладнень. Проте у деяких випадках можуть виникнути серйозні ускладнення, особливо у людей з ослабленим імунітетом, дітей або вагітних жінок.

Чим небезпечна мавпяча віспа?

  1. Ускладнення: Мавпяча віспа може викликати серйозні ускладнення, такі як пневмонія, сепсис, енцефаліт (запалення мозку) та інфекції очей, що можуть призвести до втрати зору.
  2. Смертність: Хоча більшість випадків захворювання є легкими, смертність від мавпячої віспи коливається від 1% до 10%, залежно від штаму вірусу і доступу до медичної допомоги.
  3. Передача: Вірус мавпячої віспи може передаватися через тісний контакт з інфікованими особами, а також через контакт із зараженими речами (наприклад, постільною білизною).
  4. Можливі мутації: вчені переймаються стосовно потенційних мутацій штаму clade Ib. Основні побоювання – потенційна можливість передачі від людини до людини та висока вірулентність.

Захист та профілактика

  • Вакцинація: Вакцина проти віспи людини забезпечує певний захист від мавпячої віспи. Наразі деякі країни проводять вакцинацію осіб, що підпадають під ризик зараження.
  • Гігієна: Ретельне миття рук, використання засобів захисту під час контакту з інфікованими або можливими носіями вірусу.
  • Обмеження контактів: Уникання контактів з дикими тваринами, які можуть бути носіями вірусу, а також із людьми, які мають симптоми захворювання.

Заходи щодо стримання вірусу мавпячої віспи

Вакцина проти мавпячої віспи існує, але вона не є широко доступною в Африці.

У Сполучених Штатах не було виявлено жодного випадку зараження віспою clade Ib, але минулого тижня Центр контролю захворювань США рекомендував вакцинувати людей у ​​США, які піддаються високому ризику заразитися віспою.

Вакцинація є важливим заходом профілактики, але доступність вакцин в Африці обмежена. Gavi (Глобальний альянс з вакцин та імунізації) планує створити глобальний запас вакцин до 2026 року, зокрема для таких країн, як ДР Конго.

Крім вакцин, стримування вірусу вимагає розширеного нагляду, діагностики та досліджень для кращого розуміння захворювання. ВООЗ вже розробила регіональний план реагування з фінансуванням у $15 мільйонів для підтримки цих зусиль.

Протягом доби армія РФ обстріляла низку населених пунктів Донецької області. Станом на ранок 19 вересня внаслідок атак відомо про десятьох поранених.

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) оголосив у державний та міжнародний розшук народного депутата від “Слуги народу” Андрія Одарченка, який обвинувачується у спробі підкупу керівництва Міністерства відновлення. Відомо, що раніше він виїхав за кордон і не з’явився на судове засідання.

Північна Корея випробувала нові тактичні балістичні ракети з використанням надвеликих боєголовок і модифікованих крилатих ракет, повідомило державне інформаційне агентство KCNA.

Нещодавно Букви опублікували інтерв’ю із сестрою українського військовослужбовця, який офіційно вважається безвісти зниклим. За словами…

Внаслідок нічних і ранкових російських обстрілів Сумської області 19 вересня загинули двоє мирних жителів, ще двоє дістали поранення. Ворог здійснив 19 атак по прикордонних районах та населених пунктах, зафіксовано 38 вибухів.