Не хотів потрапити до рук НКВС: 84 роки тому покінчив життя самогубством поет Іван Зубенко
Інформацію зібрали Букви.
21 серпня 1940 року через переслідування НКВС вчинив самогубство Іван Зубенко – український поет, прозаїк, драматург, публіцист, літературний критик, журналіст. Автор драматичних творів “Дівча з лілією”, “Орленя”та інших, які йшли у галицько-українських театрах; повістей “Фатум”, “Галина” (1937), “Квітка на багні” (1937), новели “За кулісами” (1937) тощо.
Народився Іван 25 вересня 1888 на Слобожанщині, у м. Валуйки (нині Бєлгородської області РФ). Крім значного творчого доробку, чоловік брав участь у національно-визвольній боротьбі: був сотником 1-ї Запорізької стрілецької дивізії Армії УНР.
У листопаді 1920 р., в складі Армії УНР, перейшов на західний берег Збруча та був інтернований польською владою.
Станом на березень-квітень 1921 р. служив хорунжим 20-го стрілецького куреня 3-ї Залізної стрілецької дивізії та перебував у таборі в м. Каліш, Польща. Там він протягом 1920–1923 рр. редагував газету “Залізний стрілець”.

Друкарський верстат у таборі інтернованих в м. Каліш
Згодом йому вдалось повернутись, проте не на рідну Слобожанщину, а на захід України (що входив до складу Польщі – ред.), у Коломию.
Дружина Івана Зубенка – Марія – дружила із сім’єю Степана Бандери (вчилася з сестрою Степана Бандери — Мартою), членкиня Союзу Українок.
У домі Зубенків часто збиралися такі відомі діячі, як Андрій Чайковський, Кирило Трильовський, генерал Іван Павленко, Євген Маланюк та інші. Іван Зубенко листувався з Симоном Петлюрою, Євгеном Коновальцем, Дмитром Донцовим, Олександром Олесем, Петром Франком (сином Івана Франка).
В 1931 році в Коломиї у пари народився син Негвар.
Від вересня 1939 (після окупації заходу України сталінською державою – ред.) Івана Зубенка неодноразово викликали в органи НКВС. Радянські спецслужби планували арештувати митця. Щоб не співпрацювати з ними, чоловік вирішив піти на радикальний крок — вчинити самогубство. 21 серпня 1940 року Іван отруївся.
Сину Негвару на той момент було 9 років. Він вирішив продовжити боротьбу батька. В 1941 році, коли йому було 10 років, Негвар вступив в члени Юнацтва ОУН, а в 1948 р. – в члени ОУН.
В 1949 році Негвар закінчив середню школу і вступив до Політехнічного інституту. В 1951 році його арештували і засудили до 25 років розбавлення волі. Ув’язнення відбув у Воркуті. Після довгих поневірянь і переслідувань органами КДБ Негвар Зубенко повернувся з каторги і поселився в м. Стрий, де проживав до кінця свого життя.
- На світанку 20 серпня 1944 року курінного лікаря Української повстанської армії Юрія Липу по-звірячому замордували найманці НКВС. Його понівечене тіло знайшли у селі Шутова Яворівського району Львівщини. Чи знали комуністи тоді, що катували не просто українського повстанця, а одного з ідеологів українського націоналізму, філософа, автора геополітичної Чорноморської доктрини, лікаря, публіциста, письменника та поета? Ми про це вже ніколи не дізнаємося.
Шевченківський райсуд міста Києва заарештував на 60 днів без права на заставу працівника прокуратури Андрія Молочного, який напередодні в стані алкогольного сп’яніння скоїв смертельну ДТП у столиці.
Центральна рада з сертифікації фільмів Індії (CBFC) видалила дві сцени з поцілунком зі стрічки режисера Джеймса Ґанна “Супермен”, назвавши їх “надто чуттєвими” для отримання рейтингу UA (13+).
Президент США Дональд Трамп закликав клуб Національної футбольної ліги (НФЛ) “Вашингтон” повернути історичну назву “Редскінз”.
Правоохоронці повідомили про підозру у державній зраді чинному народному депутату від забороненої партії ОПЗЖ Федору Христенку, який був топовим агентом ФСБ РФ (резидентом).
Служба безпеки України прийшла до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю.