26 серпня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
26 серпня відзначається Міжнародний день собак та Міжнародний день актора. За церковним календарем вшановують пам’ять святих мучеників Андріяна і Наталії.
Міжнародний день собак. Це свято було засноване 2004 року американкою Коллін Пейдж, яка є експерткою з поведінки тварин та захисником їхніх прав.
Міжнародний день актора. Це свято присвячене вшануванню акторів у всьому світі, незалежно від того, чи вони працюють у театрі, кіно, телебаченні або на цифрових платформах.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День авіації
- Аргентина – День акторів
- Намібія – День героїв
- США – День рівності жінок
Цього дня у світі:
- 1071 — у битві поблизу Манцикерту турки-сельджуки на чолі з Алп-Арсланом розгромили візантійську армію імператора Романа IV Діогена і взяли його в полон.
- 1278 — відбулася битва під Дюрнкрутом, найбільша битва лицарських часів у Європі. Сили короля Німеччини Рудольфа I та короля Угорщини Ласло IV Куна розгромили війська короля Богемії Пржемисла Отакара II.
- 1382 — золотоординський хан Тохтамиш захопив Москву, пограбував і спалив її, відновивши залежність земель Московського князівства від Орди.
- 1498 — Мікеланджело одержав замовлення на створення скульптурної групи для собору святого Петра в Римі. “П’єта”, чи “Оплакування Христа”, виконана з цільного блоку каррарського мармуру, стала одним із найзнаменитіших його творінь.
- 1657 — у Чигирині Гетьманом України (до повноліття Юрія Хмельницького) обрано Івана Виговського.
- 1728 — Вітус Беринг відкрив протоку між Азією й Америкою, що одержала назву Берингова протока.
- 1789 — прийняття Декларації прав людини і громадянина Установчими зборами в Королівстві Франція.
- 1791 — американець Джон Фітч запатентував пароплав, продемонстрований ще 4 роками раніше.
- 1813 — почалася Дрезденська битва. Наступного дня Наполеон переміг союзну прусько-австро-російську армію.
- 1833 — члени експедиції Джона Росса виявлені на острові Баффін (арктична Канада) після трьох років проживання серед місцевих племен.
- 1847 — проголошена Республіка Ліберія — перша незалежна держава в чорній Африці.
- 1907 — закований у ланцюг і кинутий у воду ілюзіоніст Гаррі Гудіні сплив на поверхню через 57 секунд.
- 1914 — засновано футбольний клуб Палмейрас.
- 1918 — Волт Дісней підробив свої документи, “збільшивши” собі вік, щоб піти на службу в Червоний Хрест.
- 1918 — дипломатичні представники Української Держави й Османської імперії обмінялися грамотами з нагоди ратифікації Брестського мирного договору.
- 1926 — в Королівстві Італія створений футбольний клуб “Фіорентина”.
- 1939 — Гітлер пред’явив Польщі ультиматум з вимогою передати Німеччині Данциг (Гданськ)/
- 1939 — в Римі відбувся ІІ Великий збір Українських націоналістів, що ухвалив політичну програму Організації українських націоналістів, головою ОУН переобрано А. Мельника.
- 1945 — Українська РСР ратифікувала Статут ООН.
- 1946 — вийшла у світ книга Джорджа Орвелла “Колгосп тварин”.
- 1946 — Норма Джин Мортенсон Бейкер підписала контракт із кіностудією XX Century Fox, взявши сценічний псевдонім Мерилін Монро.
- 1968 — у США вийшов сингл The Beatles “Hey Jude” — перший продукт створений групою фірми грамзапису “Apple Records”.
- 1970 — останній виступ американського рок-музиканта Джимі Гендрікса.
- 1972 — у Мюнхені відкрилися XX Олімпійські ігри. Спортивні змагання затьмарив терористичний акт проти ізраїльських спортсменів.
- 1991 — почалася позачергова сесія парламенту СРСР. Припинено діяльність КПРС на всій території країни.
- 1991 — Президія Верховної Ради УРСР ухвалила рішення про тимчасове припинення діяльності Компартії України.
Яке сьогодні церковне свято:
26 серпня в церковному календарі – день пам’яті святих мучеників Андріяна і Наталії. Вони були подружжям з Нікомидії, що в Малій Азії. Вони жили за часів імператора Максиміана (305-311 рр.), відомого своїми жорстокими переслідуваннями християн. Адріан був язичником і служив чиновником при дворі імператора, тоді як Наталія була таємною християнкою. Під час одного з гонінь Адріан зустрів групу християн, які відмовилися зректися своєї віри, навіть під загрозою смерті. Вражений їхньою мужністю, Адріан вирішив приєднатися до них і відкрито визнав себе християнином.
Його ув’язнили разом з іншими християнами, і Наталія, дізнавшись про це, підтримувала його, відвідуючи у в’язниці та підбадьорюючи бути мужнім. Адріан зазнав жорстоких катувань і був страчений разом з іншими мучениками. Наталія, яка пережила свого чоловіка, продовжувала допомагати переслідуваним християнам і померла на його гробі.
Прикмети:
- Ранок холодний — зима такою ж буде
- З дуба і берези листя ще не почало опадати — до суворої зими
- Мало ягід на горобині — до сухої осені
Традиції:
- Основними стравами цього дня в давнину вважалися кисіль і млинці. Їх готували, а потім пригощали не лише свою родину, але й всіх, хто потребував допомоги.
Іменини сьогодні святкують:
Віктор, Дмитро, Георгій, Петро, Адріан, Наталія, Марія.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 25 серпня.
Народна депутатка Ніна Южаніна висловила критику проєкту Державного бюджету на 2025 рік, називаючи його несправедливим через суттєве збільшення видатків на утримання фінансових та контролюючих державних інституцій.
Ізраїль не має наміру укладати угоду щодо припинення вогню або погоджуватися на паузу в бойових діях з угрупованням “Хезболла”, доки ізраїльські війська не досягнуть усіх поставлених цілей, заявив глава ізраїльського Міноборони Ісраель Кац.
Агенція оборонних закупівель Міноборони та Агенція оборонних матеріалів Норвегії (NDMA) домовилися про посилення нинішньої співпраці у сфері закупівель озброєння.
Україна протягом кількох місяців може створити елементарну ядерну бомбу, якщо Дональд Трамп після вступу на посаду президента США зупинить військову допомогу Києву, свідчить документ, підготовлений для українського Міноборони. Автором доповіді The Times називає завідувача відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Іжака.
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу обвинуваченого Олексія Тандира на ухвалу Святошинського районного суду міста Києва від 10 жовтня 2024 року, якою задовольнили клопотання прокурора і продовжили обвинуваченому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 8 грудня 2024 року включно.