Вчені вперше виявили мікропластик у людському мозку
Джерело: The Guardian, дослідження, опубліковане в Національній медичній бібліотеці США
Одне з останніх досліджень свідчить, що мозок містить у 10-20 разів більше мікропластику, ніж печінка і нирки. Провідний автор, Метью Кемпен, був шокований результатами: у 24 зразках мозку, зібраних на початку 2024 року, виявили близько 0,5% пластику від ваги зразків.
“Це дуже тривожно. У нашому мозку набагато більше пластику, ніж я міг собі уявити”, – каже Кемпен.
Вчений описує мозок як “одну з найбільш забруднених пластиком тканин, які ще не були досліджені”.
Дослідження мозку, яке проводилося під керівництвом Кампена, також натякало на тривожний зв’язок. У дослідженні вчені вивчили 12 зразків мозку людей, які померли від деменції. Ці мізки містили в собі у 10 разів більше пластику, ніж здорові зразки.
“Я не знаю, скільки ще пластику може вмістити наш мозок без того, щоб це не викликало проблем”, – розповів науковець.
У статті також йдеться про те, що кількість мікропластику у зразках мозку, взятих у 2024 році, була приблизно на 50% вищою, ніж у зразках, взятих у 2016 році (але досліджених тільки зараз). Це свідчить про те, що концентрація мікропластику в людському мозку зростає такими ж темпами, як і в навколишньому середовищі.
Коли справа доходить до цих частинок пластику, “гематоенцефалічний бар’єр не настільки захищає, як нам хотілося б думати”, – сказала Бетані Карні Альмрот, екотоксикологиня з Університету Гетеборга у Швеції. Гематоенцефалічний бар’єр – це ряд мембран, які не дають багатьом хімічним речовинам і патогенним мікроорганізмам потрапити до центральної нервової системи.
“Не залишилося жодного недоторканого місця – від морських глибин, атмосфери до людського мозку”, – додала Альмрот.
- Дослідники виявили мікропластик в яєчках людей та собак, що викликало занепокоєння щодо потенційного впливу частинок на репродуктивну систему.
- Науковці припускають, що людська шкіра може поглинати вогнестійкі домішки з мікропластику, що може призвести до їхнього потрапляння у кровотік. Для дослідження використовувалися 3D-моделі шкіри, аналогічні людській, з метою вивчення проникності антипіренів — речовин, які роблять пластик стійкішим до високих температур.
Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.
Рішенням Київського апеляційного суду призначили новий розгляд справи ексголови Броварської райдержадміністрації Володимира Майбоженка. У квітні 2024 року він напідпитку збив на пішохідному переході чотирьох осіб.
На тлі кризи в цивільній авіації через війну та санкції в Росії заговорили про можливе відродження дирижаблів. Їх планують використовувати для транспортування вантажів у важкодоступних районах Арктичної зони, і вироблятимуть — із сучасних композитних матеріалів.
Пізно ввечері 16 квітня російські війська здійснили черговий масований обстріл Дніпра. Внаслідок атаки дронів загинули двоє осіб, ще семеро постраждалих.
16 квітня президент Володимир Зеленський погодив утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області.