11 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
11 вересня відзначають Всесвітній день боротьби з тероризмом. Християни сьогодні згадують преподобну Теодору Олександрійську.
Всесвітній день боротьби з тероризмом: засновано на згадку про жертв терористичних атак 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку та Вашингтоні. Мета дня – підвищення обізнаності про загрозу тероризму та вшанування пам’яті тих, хто постраждав від терористичних актів.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Іспанія – Національний День Каталонії
- США День патріота і Національний день пам’яті на згадку про загиблих внаслідок терактів 2001 року в Нью-Йорку і Вашингтоні
- Чилі – День річниці військового перевороту 1973 року
- Ефіопія – Новий рік за ефіопським календарем
- Пакистан – Національний день
- Аргентина – Національний день вчителя
Цього дня у світі:
- 9 — битва в Тевтобурзькому лісі між германцями та римською армією. Римська імперія зазнає великої поразки, і Рейн встановлюється як кордон між імперією та так званими варварами протягом найближчих чотирьохсот років.
- 813 — імператор франків Карл I Великий коронує свого сина, Людовика I Благочестивого, своїм співправителем і спадкоємцем.
- 1098 — лист-прохання предводителів Першого походу папі Урбану II про благословіння на Хрестовий похід до Єрусалиму.
- 1185 — Ісаак II Ангел, коли один з поліцейських агентів Андроніка захотів його заарештувати, вбив агента, врятувався втечею у церкву святої Софії в Константинополі і тут, під час народного повстання, був проголошений імператором.
- 1297 — у битві біля Стерлінга (Шотландське королівство) шотландці під керівництвом Вільяма Воллеса “Хоробре Серце” розбили війська англійського короля Едуарда I.
- 1390 — лицарі Тевтонського ордену розпочали облогу Вільнюса під час громадянської війни у Великому князівстві Литовському.
- 1565 — османські війська відступили з Мальти, припинивши Велику облогу Мальти.
- 1697 — битва під Зентою — цісарська армія під проводом принца Євгена Савойського здобула перемогу над османами. Близько 50 тисяч австрійців зупинили просування османів на північ, розбивши 80-тисячну османську армію.
- 1709 — Герцог Мальборський і австрійський принц Євген розбивають французів під командуванням маршала Вілара у битві при Мальплаці.
- 1714 — французькі й іспанські війська окуповують Барселону в ході війни за іспанську спадщину.
- 1773 — Бенджамін Франклін записує: Ніколи не було доброї війни або поганого миру.
- 1777 — американські війська під командуванням Джорджа Вашингтона розбиті Королівством Великої Британії у битві при Брендівайні у ході Революційної війни.
- 1789 — Александер Гамілтон призначається Першим секретарем Казначейства США.
- 1795 — Крцаніська битва (поблизу Тбілісі) між військами грузинського царя Іраклія II (5 тис. осіб) з 30-тисячною перською армією шаха Ага-Мохаммед-хана Каджара.
- 1831 — Чарльз Дарвін зустрічається з капітаном Фітцроєм в Плімуті.
- 1888 — на відкритті промислової виставки в Торонто проведений перший у світі запис людського голосу.
- 1919 — Армія УНР звільнила Умань та Христинівку від більшовиків.
- 1927 — землетрус на Південному березі Криму, що призвів до численних руйнувань від Севастополя до Феодосії; саме цей землетрус потрапив до сюжету роману “Дванадцять стільців” Ільфа і Петрова.
- 1939 — у Воркутинському таборі загинув український історик Віктор Юркевич.
- 1943 — закінчився героїчний бій біля села Новий Загорів чоти УПА з німцями та власівцями.
- 1943 — створений державний український хор імені Г. Верьовки.
- 1973 — військовий переворот 1973 року в Чилі. Самогубство президента Сальвадора Альєнде і прихід до влади Піночета. Припинення проєкту Сайберсін.
- 1990 — Президія Верховної ради УРСР ухвалила рішення про заборону проведення мітингів біля Верховної Ради в радіусі 1 км
- 1993 — у Києві відкрито пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932—1933 рр.
- 1997 — Європейська конвенція з прав людини набула чинності для України.
- 2001 — Терористичний акт 11 вересня 2001 року.
- 2011 — Національний меморіал і музей 11 вересня відкрився до 10-ї річниці терактів 11 вересня.
- 2012 — унаслідок пожеж на двох швейних фабриках у Пакистані загинуло 315 осіб.
Яке сьогодні церковне свято:
11 вересня в церковному календарі – день пам’яті святої преподобної Теодори Олександрійської. Вона була християнською подвижницею та черницею, яка народилася в Олександрії, Єгипет. Теодора жила в період правління імператора Зінона. Вона була одружена з багатим чоловіком, але після зради, яку вона вчинила, вирішила покинути світське життя і присвятити себе служінню Богу. Вона постригла волосся, перевдяглася в чоловічий одяг і вступила до монастиря під ім’ям Феодор. Преподобна Теодора відома своїми чудесами та подвигами. Вона приборкала диких тварин, зцілювала хворих і навіть повернула воду в колодязь під час посухи. Її життя було сповнене смирення та самопожертви.
Прикмети:
- Над квітами ще літають бджоли — до пізньої зими
- Земля цілий день мокра — чекайте на сезон дощів
- Добре сходять озимі — до великого врожаю
- Ще не полетіли у теплі краї ластівки — осінь буде теплою
Традиції:
- Щоб прожити щасливе життя, сповнене коханням і успіхом, цього дня потрібно одягнути речі жовтого чи золотого кольору.
- Цього дня в старі часи існувала цікава традиція — жінки різного віку збиралися, щоб разом квасити капусту.
Іменини сьогодні святкують:
Віктор, Герман, Дмитро, Лев, Микола, Роман, Сергій.
- За даними синоптиків у середу, 11 вересня, частину країни накриють дощі.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 10 вересня.
У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся довгоочікуваний реванш між Олександром Усиком та Тайсоном Ф’юрі. Український чемпіон здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого протистояння. Офіційні суддівські оцінки становили 116–112 на користь Усика.
Олександр Усик після другої перемоги над Тайсоном Ф’юрі присвятив цей успіх своїй матері.
Після тріумфальної перемоги Олександра Усика над Тайсоном Ф’юрі в Саудівській Аравії, на ринг вийшов Даніель Дюбуа. Британський боксер, який володіє вакантним титулом IBF, кинув виклик Олександру Усику, запросивши його на реванш. Українець погодився.
У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся повторний поєдинок між Олександром Усиком і Тайсоном Ф’юрі. Українець здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого бою.
Албанія запровадила річну заборону на TikTok, після того, як вбивство підлітка минулого місяця викликало занепокоєння щодо безпеки дітей у соціальних мережах.