Забруднення повітря пов’язане зі збільшенням частоти блискавок під час гроз – вчені

Джерело: Science alert

Дослідники з Університету Джеймса Медісона (JMU) у Вірджинії проаналізували дані понад 500 тисяч гроз у Вашингтоні, округ Колумбія, і Канзас-Сіті за 12 років, та виявили, що забруднення повітря пов’язане зі збільшенням частоти блискавок під час гроз.

Зокрема вони з’ясували, що присутність більшої кількості дрібних частинок у повітрі загалом пов’язана з більшою кількістю ударів блискавки.

“Забруднення діє як ядра хмар. Воно потрапляє в хмару через висхідний потік; потім висхідний і низхідний потоки відокремлюють частинки забруднення, що розділяє електричні заряди в хмарі і призводить до більшої кількості блискавок”, – пояснив географ Мейс Бентлі з Єльського університету.

Команда досліджувала PM2.5, а саме тверді частинки розміром до 2,5 мікрометрів та PM10 (до 10 мікрометрів) у навколишньому середовищі, порівнюючи їх з грозовою активністю. Вченим здалось, що концентрація цих частинок має більший вплив, ніж їхній розмір.

Попри те, що більша кількість частинок, зазвичай, означає більшу кількість блискавок, згідно з інформацією, настає момент, коли занадто велика кількість частинок у повітрі фактично зменшує кількість блискавок, ймовірно, через втрату енергії всередині шторму.

“Схоже на те, що незалежно від того, куди ви їдете, забруднення в містах здатне посилювати грози та блискавки”, – зауважив Бентлі.

Також у межах дослідження було виявлено й інші результати. Зокрема вдалося становити, що грози в обох містах найчастіше відбувалися у четвер. Найспокійнішим днем для гроз у Вашингтоні був понеділок, а в Канзас-Сіті – п’ятниця.

Крім того, дослідники виявили, що коли в атмосфері було найбільше енергії, тоді рівень забруднення повітря мав найбільший вплив на кількість ударів блискавки.

У Великій Британії вітрові турбіни вперше обігнали газові електростанції та стали основним джерелом електроенергії, хоча до амбітних цілей щодо створення екологічно чистої енергосистеми до 2030 року ще далеко. Вітрова енергія стала лідером у виробництві електроенергії, забезпечивши 29% генерації.

У Франції підтвердили, що кілька десятків українських солдатів дезертирували під час навчання у Франції, повідомив у понеділок офіційний представник французької армії.

Експертні команди Центру оцінювання розглядають звернення з усієї України — місце проживання чи реєстрації людини не має значення. До їх складу входять лікарі з різних державних закладів охорони здоров’я.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 січня. Від початку цієї доби відбулося 199 бойових зіткнень.

Станом на сьогодні більш як 50 тисяч вісімнадцятирічних українців подали заявки на участь у програмі “єКнига”.