Жінки, у яких рано настає менопауза, мають вищий ризик розвитку автоімунних захворювань
Джерело: The Guardian
Дослідження свідчить, що жінки, у яких місячні завершуються до 40 років, ризик розвитку важких автоімунних захворювань є набагато вищим.
Передчасне виснаження яєчників (ПВЯ) виникає, коли жінки, молодші за 40 років більше не виробляють яйцеклітин, оскільки їхні яєчники більше не працюють належним чином. Місячні стають нерегулярними, а потім припиняються, і деякі жінки відчувають симптоми менопаузи. Це вражає 1% жінок у всьому світі.
Дослідження виявило, що у жінок з ПВЯ – у два-три рази вищі ризики на розвиток важких автоімунних захворювань, таких як діабет першого типу, гіперактивність щитовидної залози, вовчак та запальні захворювання кишечника.
Ці результати посилюють гіпотезу про те, що автоімунні захворювання є одним з головних чинників виникнення ПВЯ.
У межах дослідження, опублікованого у журналі Human Reproduction, фінські вчені стежили за майже 20 000 жінок щонайменше 12 років. Вони проаналізували дані про їхній стан здоров’я та виявили близько 4000 жінок віком до 40 років з діагнозом ВПЯ між 1988 та 2017 роками.
Кожну з них порівняли з чотирма жінками такого ж віку. Далі вчені вивчали, у скількох із них розвинулись важкі автоімунні захворювання у період з 1970 по 2017 роки. З’ясувалось, що у 5,6% жінок з ПВЯ діагностовано щонайменше одне автоімунне захворювання до того, як їм поставили діагноз ПВЯ, та у 12,7% жінок – після встановлення цього діагнозу.
Загалом жінки у 2,6 раза частіше мають автоімунні захворювання до діагнозу ПВЯ. У жінок з ПВЯ, які до цього не страждали автоімунними захворюваннями, протягом трьох років після діагнозу ризик виявлення захворювань – майже утричі вищий.
“Важливо наголосити, що у більшості жінок з ПВЯ не розвиваються важкі автоімунні захворювання, і у більшості жінок з важкими автоімунними захворюваннями не розвивається ПВЯ. Але медпрацівники повинні знати про підвищений ризик, і пацієнтки повинні бути поінформовані про це”, – сказала гінекологиня Сусанна Савукоски.
За її словами, оскільки ПВЯ загрожує фертильності, жінкам із підвищеним ризиком захворювання слід спробувати завагітніти, коли вони молоді, хоча деякі автоімунні захворювання можуть значно збільшити ризик ускладнень вагітності, і їх слід враховувати.
- Жахливі сновидіння та галюцинації, які з’являються у момент пробудження, можуть бути ознаками початку розвитку вовчака чи інших системних автоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.