«Нічого нового в ньому немає»: президент Литви про «план перемоги» Зеленського

Джерело: Delfi, Європейська правда

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що він не побачив нічого нового в “плані перемоги” України. За його словами, багато з пунктів документа є аспектами, щодо яких члени ЄС досі не домовились.

“Там немає нічого нового. Є те, що ми хотіли зробити, але не змогли, на Вільнюському саміті з приводу запрошення України стати членом НАТО, після цього те ж саме повторилося у Вашингтоні. Ще є пункт про дозвіл атакувати російські військові об’єкти на її території, ми цього теж не зробили. Третій пункт – постачання озброєння дальнього радіуса дії та іншого обладнання, дуже конкретного. Поки що ми цього не робимо, ми далекі від перемоги. Це причинно-наслідкові зв’язки, що само собою зрозуміло”, – сказав Науседа.

Він вважає, що більшість пунктів – це те, про що західних партнерів просили й раніше, але ті досі цього не зробили.

“Деякі рішення залежать від Сполучених Штатів Америки, багато рішень також пов’язані з нашими рішеннями – рішеннями Євросоюзу. Але я хочу сказати, що ці основні елементи плану Зеленського – це наша невиконана домашня робота”, – заявив президент Литви.

“Отже, нічого нового в цьому плані немає, і я не бачу якихось вагомих питань, винесених на стіл переговорів. Йдеться лише про нашу готовність і зобов’язання підтримувати Україну”, – наголосив він.

Напередодні, 16 жовтня, Президент України Володимир Зеленський у Верховній Раді представив українцям свій “план перемоги”. У соцмережах вже відреагували на документ.

Загалом план містить п’ять ключових пунктів:

  1. Запрошення України в НАТО.
  2. Зміцнення оборони: продовження операцій на території РФ, спільне з партнерами збиття російської авіації, розширення використання українських БпЛА і ракет, зняття обмеження на використання зброї по території РФ, доступ до розвідданих партнерів.
  3. Розміщення комплексного неядерного пакету стримування, який захистить Україну від агресії РФ.
  4. Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій.
  5. Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.

Зеленський додав, що другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували партнерам.

У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.

Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.

Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.

Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.