У Молдові стартували вибори президента та референдум щодо євроінтеграції
Джерело: NewsMaker
У Молдові у неділю, 20 жовтня, розпочалися вибори президента та референдум щодо євроінтеграції країни. Виборці мають можливість проголосувати як за нового президента, так і взяти участь у конституційному референдумі, що стосується внесення змін до Конституції для можливого вступу Молдови до Європейського Союзу.
По всій країні відкрито 1957 виборчих дільниць, які працюватимуть до 21:00. Для громадян, що проживають за кордоном, у 37 країнах функціонують 234 виборчі дільниці. Вперше молдавани в деяких країнах, таких як США, Канада, Норвегія, Швеція, Фінляндія та Ісландія, зможуть віддати свій голос поштою.
На пост президента претендують 11 кандидатів — найбільша кількість за всю історію президентських виборів у Молдові. Чинна президентка Мая Санду є серед основних кандидатів і має найвищі шанси, згідно з опитуваннями, отримати від 24,5% до 35,5% голосів у першому турі.
Її головний конкурент — Олександр Стояногло, колишній генеральний прокурор і кандидат від проросійської Партії соціалістів. Також у виборах бере участь Ренато Усатий, голова партії «Наша партія», відомий своєю критикою як ЄС, так і Митного союзу з Росією.
Серед інших кандидатів:
- Василь Тарльов (кандидат від партії «Майбутнє Молдови», колишній прем’єр-міністр)
- Іон Кіку (кандидат від PDCM, колишній прем’єр-міністр)
- Октавіан Цику (кандидат від блоку “Разом”)
- Ірина Влах – (незалежний кандидат)
- Андрій Нестасе – (незалежний кандидат, колишній глава МВС)
- Тудор Ульяновський (незалежний кандидат, колишній міністр закордонних справ)
- Наталія Морар (незалежний кандидат, журналіст)
- Вікторія Фуртуне (незалежний кандидат, колишній прокурор Антикорупційної прокуратури).
Крім виборів президента, сьогодні проходить референдум, на якому виборці відповідають на запитання щодо зміни Конституції з метою інтеграції Молдови до Європейського Союзу.
- Віцепрем’єрка Молдови Крістіна Герасимова заявила, що Росія вклала близько 100 мільйонів євро для зірвання виборів і референдуму щодо вступу країни до ЄС.
- Поліція Молдови повідомила, що Росія займалась навчанням людей для проведення масових протестів у країні.
У Києві активісти зафіксували незаконні роботи на території пам’ятки культурної спадщини – палацу останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Міністерство культури запевнило, що жодних дозволів не надавало. Забудовника вже оштрафували, роботи на об’єкти зупинили.
Ізраїль розглядає можливість нової військової операції проти Ірану, якщо отримає докази про відновлення програми зі збагачення урану, повідомляють поінформовані джерела.
У першій половині 2025 року дефіцит бюджету Російської Федерації сягнув 3,69 трильйона рублів (46,89 мільярда доларів), або 1,7% ВВП. Це відповідає рівню, котрий російський уряд передбачив на весь рік.
Адміністрація президента США Дональда Трампа позбавила ісламістське угруповання “Хаят Тахрір аш-Шам” статусу іноземної терористичної організації.
7 липня уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти Росії у зв’язку з використанням хімічної зброї під час повномасштабної війни проти України. До санкційного списку внесли двох російських громадян та одну установу.